علائم بارداری

علائم بارداری,علائم بارداری در هفته اول,علائم بارداری در روزهای نخست,علائم بارداری چیست

علائم بارداری

علائم بارداری در روزهای نخست

قطع قاعدگی

اولین و رایجترین علامت بارداری قطع قاعدگی می باشد.

تهوع با استفراغ و بدون استفراغ

اغلب زنان حدود ۲ هفته بعد از عقب افتادن پریودشان، دچار این علامت می شوند که صبح ها شدیدتر است و چند ساعت بیشتر طول نمی کشد، بنابراین به آن “بیماری صبحگاهی” نیز می گویند. این حالت حدود ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد و سپس برطرف می گردد. (البته در تعداد کمی از زنان، تهوع و استفراغ از ابتدای بارداری شروع می شود و یا تا انتهای آن به طول می انجامد.) علت تهوع، احتمالا افزایش شدید هورمون حاملگی یا همان hCG و یا وضعیت روحی و روانی مادر است. تهوع و استفراغ بیشتر در اوایل بارداری ایجاد میشود و خود به خود تا اواخر سه ماهگی از بین می رود.

لکه بینی و گرفتگی

چند روز پس از لقاح نطفه خود را به دیواره پر خون رحم میچسباند که این اتفاق ۱۲ – ۶ روز پس از لقاح انجام شده و ایجاد خونریزی و گرفتگی خفیف در مادر می‌کند و بسیاری از مادران احساسی مشابه آغاز سیکل قاعدگی دارند.

علاوه بر خونریزی مادران ممکن است شاهد ترشحات سفید رنگ شیر مانند باشند که به دلیل ضخیم شدن دیواره واژن است. این ترشحات طبیعی بوده ولی اگر حالت بد بو پیدا کند باید به پزشکتان مراجعه کنید تا احتمال عفونت بررسی شود.

خستگی

این علامت در اوایل بارداری شایع است و نیاز به درمان خاصی ندارد.مادر باید از فعالیت شدید پرهیز کند.

تکرر ادرار

در سه ماهه اول حاملگی، رحم در حال رشد به مثانه که در جلوی آن قرار دارد، فشار وارد می کند و سبب تکرر ادرار می شود. به تدریج با جابجا شدن رحم از این فشار کاسته می شود و انتهای بارداری با وارد شدن سر جنین به داخل لگن مادر، این فشار مجددا آغاز می شود.این علامت در انتهای حاملگی مجدداًظاهر میشود.مادر باید توجه داشته باشد که در صورت مشاهده هرنوع ناراحتی دیگر به پزشک مراجعه کند.

احساس حرکت جنین

اکثر زنان باردار بین ۱۶ تا ۲۰ هفته بعد از آخرین پریودشان (که روی تقویم علامت زده اند) حرکات لرزشی خفیفی در شکم خود احساس می کنند که به مرور بر تعداد و شدتشان افزوده می شود. این حرکات موجی شکل مربوط به تکان خوردن های جنین است. با این حال گاهی مادر حرکت گاز در روده خود را ممکن است با این علامت اشتباه بگیرد بنابراین، علامت قابل اعتمادی نمی تواند باشد.به اولین روزی که حرکات جنین توسط مادر حس می شود، روز “درک زندگی” گفته می شود..اولین احساس مادر از حرکت جنین به صورت عبور گاز از درون روده ها بیان میشود.در اواخر بارداری حرکات شدیدتر و ممکن است دردناک شود.

۶-تغییر رنگ پوست

یک از مشخص ترین تغییرات،بزرگ شدن و پررنگ شدن هاله و نوک سینه هاست.بر روی صورت بعضی از زننان لکه های قهوه ای رنگ ظاهر می شود.

  ۷-تغییرات پستان ها

این تغییرات به خصوص در زنانی که اولین بارداریشان را تجربه می کنند واضح تر است. حدود ۶ هفته پس از تاریخ آخرین پریود، مادر بزرگی و سنگینی و درد را در پستان هایش حس می کند و نیز نواحی قهوه ای نوک سینه پر رنگ تر می شود. همچنین مجاری شیری فرعی ( نقاط برجسته اطراف نوک پستان) برجسته تر و واضح تر می گردند. برخی زنان از اواسط بارداری به بعد ترشح ماده ای شیر مانند را از مجاری شیری تجربه می کنند.

علائم احتمالی بارداری

۱- بزرگ شدن شکم

در اواخر ماه سوم بارداری مادر احساس می کند شکمش بزرگ شده.مادر در ای دوران باید از پوشیدن لباسهای تنگ و کمربند خودداری نماید.

۲-افزایش ترشحات

۳-دردهای نامنظم رحمی

۴-تست حاملگی

علائم دقیق حاملگی

۱-شنیدن صدای ضربان قلب جنین توسط پزشک

۲-لمس جنین توسط پزشک یا ماما

۳- دیدن جنین یا قلب جنین در سونوگرافی

 

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار