حاملگی بعد از سقط

حاملگی بعد از سقط,حاملگی بعد از سقط جنین,بارداری بعد از سقط

حاملگی بعد از سقط

 بارداری بعد از سقط

حاملگی بعد از یک بار از دست دادن جنین می‌تواند طولانی ترین نه ماه زندگی یک زن باشد. مسایل احساسی بسیاری در جریان است که نگرانی را در تمام طول بارداری به امری همیشگی تبدیل می‌کند .

دستورالعمل فعلی سازمان جهانی بهداشت صبر کردن به مدت حداقل ۶ ماه را توصیه می‌کند.

محققان در یک مطالعه با بررسی اطلاعات موجود دریافتند: زنانی که مدت ۶ ماه بعد از سقط جنین‌شان دوباره باردار شدند با کمترین خطر سقط مجدد، زایمان زودرس و بارداری نابجا مواجه شده بودند. به علاوه تعداد نوزادان با وزن کم به هنگام تولد و سزارین نیز در این گروه از زنان کمتر گزارش شد.

بر اساس آمار موجود، از هر ۵ مورد بارداری یک مورد قبل از ۲۴ هفتگی سقط می‌شود.

تلاش برای باردارشدن دوباره پس از سقط جنین ممکن است سرشار از دغدغه‌های جسمی و روانی باشد.

بارداری بعد از سقط جنین

هنگامی که قصد دارید پس از یک بار سقط جنین،[شرایط پس از سقط تصادفی جنین] دوباره باردار شوید به این توصیه‌‌‌ها توجه کنید:
دکترها معمولا توصیه می‌کنند شش ماه تا یک سال پیش از برای باردار شدن مجدد دست نگهدارید. این توصیه به این خاطر است که اطمینان حاصل شود، بدن زن برای تحمل بارداری بعدی آماده است. همچنین مهم است که اطمینان پیدا کنید که از لحاظ عاطفی نیز آمادگی لازم برای بارداری مجدد را دارید.
حدود ۸۵ درصد زنانی که یک بار سقط جنین داشته‌اند، در دفعه بعد بارداری موفقی دارند. در زنانی که بیش از یک بار سقط جنین داشته‌اند، میزان موفقیت در بارداری در تلاش‌های بعدی ۷۵ درصد است.
اگر قصد دارید دوباره باردار شوید، از دکترتان بخواهید که به شما در نظارت دقیق بر سلامت‌تان و پیشرفت بارداری کمک کند.
طبیعی است که هنگامی که تولد نوزاد جدید را جشن می‌گیرید، هنوز داغدار جنین از دست رفته‌تان باشید.
احساس تردید در پیوند عاطفی با نوزاد جدیدتان از ترس یک فقدان دیگر، شایع است.
در صورتی که در هنگام بارداری با پس از تولد نوزاد جدید دچار مشکل عاطفی هستید، نظر دکترتان درباره مراجعه مشاوران یا گروه‌های حمایتی جویا شود.

حاملگی بعد از سقط اول

اگر خانمی دچار سقط جنین شد، آیا باید مورد بررسی و درمان قرار بگیرد تا بتواند مجددا باردار شود؟

اگر تنها یک سقط جنین داشت، خیر. زیرا در ۱۵درصد موارد ممکن است خانم باردار دچار سقط شود. این مساله شایع است و به بررسی نیاز ندارد اما به بیش از ۲ یا ۳ بار سقط پشت سر هم، سقط مکرر گفته می شود و به بررسی و درمان نیاز دارد.

دلیل سقط مکرر چیست؟

دلایل چندجانبه ای دارد. طی بررسی ها، معمولا ۵۰درصد علت سقط شناسایی شده و ۵۰درصد بدون توضیح باقی می ماند. در مواردی که علت خاصی یافت نمی شود پیش آگهی بارداری موفق با مراقبت های حمایتی حتی پس از چند بار سقط، عالی است و بیماران نباید ناامید باشند و پس از بارداری دچار استرس و اضطراب شدید شوند. در صورتی که سقط یک مرتبه اتفاق بیفتد (به خصوص در سقط های زودرس) در ۷۰درصد موارد جنین سقط شده از نظر کروموزومی غیرطبیعی است.

این درصد با افزایش تعداد سقط کمتر شده و عوامل غیرژنتیک هم مطرح می شود. به طور کلی سقط مکرر به دلیل مشکل های ژنتیکی در خانم و آقا و همچنین به دلیل عوامل محیطی یا چندعاملی (ترکیب مشکل های ژنتیکی و عوامل محیطی) در زوجین است؛ از جمله اختلال های ایمنی، انعقادی، غدد درون ریز، چاقی، عدم تخمک گذاری مزمن و ناهنجاری های رحمی و عوامل کمتر شایع. تمام این موارد بر قدرت پذیرش مخاط رحم تاثیر می گذارند.

در چه شرایطی احتمال داده می شود که دلیل سقط بیشتر مربوط به اشکال های ژنتیکی باشد تا عوامل محیطی؟

وقتی سن مادر بالای ۴۰ سال است و کیفیت تخمک کاهش یافته یا خانم دچار سقط های زودرس قبل از ۷ هفته می شود یا بارداری پوچ داشته است، دخالت عوامل ژنتیکی بیشتر است. در مورد آقایان نیز در صورتی که اسپرم اختلال شدید داشته باشد، نقش عوامل ژنتیکی بیشتر می شود.

وقتی برای شناسایی دلیل سقط به پزشک مراجعه می کنیم چه مسایلی پرسیده می شود؟

در این کار تیمی که غیر از متخصص زنان، اورولوژیست، ایمونولوژیست، متخصص ژنتیک، متخصص غدد، تغذیه و… هم حضور دارند، وظیفه متخصص زنان در درجه اول، توجه به سن خانم، عملکرد تخمدان، کنترل وزن و درمان چاقی و در صورت لزوم، ارجاع خانم به متخصص تغذیه، اصلاح وضعیت متابولیک بدن در موارد تنبلی تخمدان و تشخیص و اصلاح ناهنجاری های رحمی است. همانطور که عرض کردم در سقط مکرر چند عامل نقش دارد که البته نقش یکی از عوامل پررنگ تر است. متخصص زنان باید این عامل را بیابد و بر اساس آن درمان آغاز شود.

چقدر احتمال دارد برای تشخیص یا درمان، علت سقط از درمان های تهاجمی استفاده شود؟

در رابطه با موارد اختصاصی مربوط به زنان، مشکلات رحمی از جمله علت های همراه سقط مکرر است گر چه هنوز نقش عاملی برای آن قائل نشده اند. از جمله ناهنجاری های مادرزادی رحم می توان به رحم دیواره دار اشاره کرد. ابزار تشخیص این مساله عکس رنگی رحم است که عملی پاراکلینیکی و نیمه تهاجمی محسوب می شود.

در صورتی که عکس رنگی رحم غیرطبیعی باشد، برای تایید تشخیص باید از اقدام های تهاجمی مثل لاپاراسکوپی استفاده کرد. در منابع جدید چون تمایل به استفاده از روش های غیرتهاجمی است از ام آرآی یا سونوگرافی های ۳بعدی برای تشخیص یک مرحله ای ناهنجاری های رحمی کمک می گیرند. البته این موضوع هنوزمعمول نیست??.

بررسی و درمان چند وقت بعد از سقط آغاز می شود؟

وقتی سقط اتفاق افتاد، ۳ماه طول می کشد تا تغییرهای مربوط به بارداری به حالت اول بازگردد و بعد از ۳ماه بررسی ها آغاز می شود. درمان هم باید تا انتهای کامل بررسی به تعویق بیفتد.

آیا به بررسی محصولات جنین نیز نیازی هست؟

در موارد۳ یا بیش از ۳بار سقط کمتر از ۱۰ هفته بررسی محصولات جنین از نظر ژنتیک لازم است و در سقط های بیش از ۱۰ تا ۲۰ هفته پس از ۲ بار سقط بررسی لازم است.

درمان در حوزه زنان شامل چه مواردی است؟

اگر مشکل، رحم دیواره دار باشد نتایج مطالعه ها نشان داده عاقبت بارداری بعد از برداشتن سپتوم (دیواره) بهتر خواهد شد. مورد دیگر چسبندگی مخاط رحم است که ممکن است ناشی از عفونت های رحمی یا آسیب ناشی از کورتاژ یا هر نوع ترومای رحمی باشد. در مواردی که چسبندگی خفیف تا متوسط باشد، توسط عمل هیستروسکوپی قابل درمان است. فیبروم های رحمی نیز می تواند در سقط مکرر نقش داشته باشد. در مورد فیبروم های داخل حفره رحمی یا زیرمخاطی که اثر فشاری بر رحم دارند، برداشتن آنها می تواند به جلوگیری از سقط کمک کند. مورد آخر بی کفایتی دهانه رحم یا سرویکس نارساست که باعث سقط در ۳ماهه دوم به شکل وضع حمل بدون درد و با پارگی کیسه آب می شود در این موارد دوختن دهانه رحم در مواردی که انتخاب صحیح بیماران انجام شود کمک کننده است.

چند وقت بعد از سقط امکان بارداری مجدد وجود دارد؟

بهتر است یک سال فاصله بگذاریم زیرا اگر فاصله ۲ بارداری کمتر از یک سال باشد، احتمال سقط بالاتر می رود. البته این قانون مطلق نیست و اگر خانمی سن بالایی داشته باشد با توجه به وضعیت می توان فاصله را کمتر کرد.

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۲
 • انیتاحسنی پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴

  باسلام سه ماه باردار بودم و سقط داشتم الان ی ماه میگذره…دلم خیلی بچه میخواد سقطمم طبیعی بوده ایا میتونم اقدام کنم ب بارداری؟؟؟

  پاسخ به این نظر

  نادر آبان ۹ام, ۱۳۹۴

  با سلام خدمت شما کاربر گرامی
  باید به پزشک مراجعه کرده تا پس از معاینه و در نظر گرفتن آمادگی به شما پاسخگو باشد

آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار