طرز تهییه ترشی چغندر

طرز تهییه ترشی چغندر

 

طرز تهییه ترشی چغندر

 

مواد لازم

 

چغندر ۱ کیلو
موسیر و سیر ۵۰ گرم
گل پر ۱ قاشق مربا خوری
سرکه ۱کیلو
فلفل سیاه نیم کوب ۱قاشق چایخوری

 

طرز تهیه

ابتدا باید چغندر ها را بشویید و گل و لای روی آنها را به وسیله برس پاک کنید. از آنجایی که چغندر به دو صوت کم رنگ و پر رنگ موجود است،بهترو منطقی تر است برای تهیه ترشی از نوعی که پر رنگ تر است استفاده کنید. حال اگر آن نوع در بازار موجود نبود و یا کم بود می توانید چند عدد چغندر پخته پررنگ و یا خام پر رنگ رنده کرده،تا رنگ چغندرها تعادل پیدا کند.

نکته : چغندر را می توانید با آب سرد و یا سرکه بپزید اگر با آب پخته شود، رنگ آن خوش رنگ تر و شفاف تر می شود،اما دوام آن کمتر شده و سریعتر کپک خواهد زد. اگر چغندر ها با سرکه پخته شود ،رنگ آن تیره تر و زمان نگهداری آن بیشتر شده و احتمال کپک زدن آن کمتر می شود.
وقتی چغندر ها کامل پختند،می توانید آنها را به صورت دلخواه برش زده و با اشکال مختلف در آورید. برای زیباتر شدن برش ها می توانید از قالب های شیرینی موجود در بازار  نیز استفاده کنید.
بعد از شکل دادن چغندرها را درون شیشه ای ریخته،به اندازه ای که به طور کامل سرکه روی چغندرها را بپوشاند،سرکه اضافه می کنیم. به ازای هر یک کیلو سرکه، یک قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه کنید.
مقدار نمک را بسته به ذائقه تان سرکه،می توانید کم یا زیاد کنید. لابه لای چغندر ها مقداری گلپر، موسیر،سیر و فلفل قرار دهید. درب شیشه را محکم بسته و در یخچال نگهداری کنید.
از آنجایی که این ترشی نسبت به ترشی های دیگر حساس تر است. زود خراب می شود و طعم ورنگ خود را از دست می دهد،بهتر است همیشه در جای خنک نگهداری شود.

گردآوری : گروه آشپزی سرزده
منبع:groohashpazi.blogfa.com

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار