زناشویی بعد از سزارین

sezarian

 

درباره رابطه جنسی پس از زایمان بیشتر بدانید

ارتباط جنسی مناسب و سالم یکی از ارکان زندگی مشترک است …

بسیاری از زوج های جوان به دلیل عدم آشنایی و نداشتن آگاهی کافی درباره نحوه برقراری روابط عاطفی و ارتباط جنسی با همسران خود ، با مشکلات بسیاری مواجه می شوند و متاسفانه این مشکلات در برخی زندگی ها تبدیل به بحران شده و کار به جدایی می کشد . یکی از دوران حساس در روابط جنسی زوجین ، دوران پس از زایمان است .

روزهای پس از زایمان و دوران شیردهی ، تجربه جدیدی برای پدر و مادر است . تغییرات جسمی و روانی بسیار زیادی در بدن مادر ایجاد می شود ، بنابراین روابط جنسی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد . مدیریت زوجین در کنترل مشکلات این دوران و حفظ رابطه مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

رابطه جنسی پس از زایمان

یکی از نکات مهم توجه به شرایط روانی زن پس از زایمان است . اغلب مادران پس از تولد نوزاد احساس خستگی و افسردگی می کنند ، بنابراین حمایت عاطفی و درک وضعیت روحی زن نخستین گام برای بهبود روابط عاطفی است .

اگرچه زن ممکن است در اوایل دوره پس از زایمان ، از نظر فیزیولوژیک ، توان لازم برای شروع روابط زناشویی را داشته باشد ، ولی ممکن است از آمادگی روانی مناسبی برخوردار نباشد .

پس از زایمان ، رحم و سایر بخش های دستگاه تناسلی در طی ۴ تا ۶ هفته به حالت عادی باز می گردند . بنابراین توصیه می شود که ارتباط جنسی را تا ۶ هفته پس از زایمان به تعویق بیندازید . مقاربت زودهنگام موجب آسیب به بخیه های مادر (هم در زایمان طبیعی و هم سزارین)  و بروز مشکلاتی برای او می شود . در این مدت خونریزی پس از زایمان نیز قطع شده و ترشحات سیستم تناسلی زن به حالت طبیعی باز می گردد .

زوجین باید قبل از شروع روابط جنسی ، روش پیشگیری از بارداری مناسبی را انتخاب نمایند . این کار استرس و نگرانی را کاهش داده و موجب بهبود روابط عاطفی و جنسی می شود .

توصیه می شود قبل از شروع روابط جنسی پس از زایمان ، حتما با پزشک خود مشورت کنید . در صورت نیاز می توانید از مشاوره روانشناسی نیز کمک بگیرید . عدم آگاهی زوجین در این دوران موجب افسردگی و احساس گناه در زن و همچنین احساس سرخوردگی در مرد می شود .

 

علل کاهش فعالیت جنسی پس از زایمان و رفع آنها

احساس درد در هنگام  نزدیکی : درد در حین نزدیکی  که معمولا ناشی از بخیه محل زایمان است ، حتی در صورت التیام نیز می‌ تواند موجب کاهش فعالیت جنسی زنان شود . در این مرحله با مراجعه به پزشک و معاینه توسط او ، وضعیت بخیه های زایمان مشخص شده و اضطراب و نگرانی زوجین به خصوص زن برطرف می شود .

توجه افراطی به نوزاد : برخی از مادران آن چنان گرفتار نوزاد و نگهداری از او می شوند که وظایف خود را به عنوان یک همسر فراموش می کنند . مدیریت خانواده و حفظ روابط از مواردی است که زنان باید در مورد آن آگاهی های لازم را کسب کنند .

نگرانی در مورد وضعیت جسمی : برخی از زنان پس از بارداری و زایمان به دلیل تغییرات جسمی زیاد و افزایش وزن احساس خجالت کرده و به دلیل نگرانی در مورد وضعیت ظاهری خود از رابطه جنسی سرباز می زنند . باید این اطمینان به زن داده شود که تغییرات جسمی او پس از زایمان طبیعی بوده و به مرور زمان به حالت اول باز می گردد .

خستگی : بارداری و زایمان موجب خستگی بسیار زیادی در زنان می‌شود . مسئولیت ، نگهداری از نوزاد و بر هم خوردن نظم خواب نیز مادر را با مشکلاتی همراه می سازد . بنابراین تمایل او به ارتباط جنسی کاهش می یابد . در طول شبانه روز باید ساعاتی برای استراحت مادر در نظر گرفته شود تا خستگی مفرط  اختلالی در روابط عاطفی زوجین ایجاد نکند .

افسردگی پس از زایمان : بسیاری از زنان پس از زایمان ، دوره ای از افسردگی را تجربه می کنند . این حالت به ویژه در زایمان اول شایع تر است . از دست دادن میل جنسی یکی از ویژگی‌ های شاخص این بیماری است . این بیماران نیازمند حمایت و درمان مناسب هستند . برای حل این بحران از روانپزشک و روانشناس کمک بگیرید .

 

نکاتی درباره روابط جنسی پس از زایمان :

– بهترین زمان برای آغاز فعالیت جنسی در هر دو شیوه سزارین و زایمان طبیعی ، ۶ هفته پس از تولد نوزاد است .

– ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در دوران شیردهی ، مادر با خشکی واژن روبرو شود . برای حل این مشکل با تجویز پزشک می توان  از لوسیون ها و ژل های مناسب استفاده نمود .

– در هنگام نزدیکی شرایط جسمی زن در نظر گرفته شود و این عمل در موقعیت بدنی مناسبی انجام گیرد .

– ممکن است اولین ارتباطات جنسی پس از زایمان به خوبی قبل نباشند . این موضوع طبیعی بوده و به مرور زمان به حالت طبیعی باز می گردد .

منبع :www.irancloob.com
برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار