لجبازی زناشویی

لجبازی زناشویی,لجبازی در زندگی زناشویی,لجبازی در زناشویی

لجبازی زناشویی

لجبازی یعنی چه؟

لجبازی یعنی فرد بر روی نظرات و عقیده های خود و مخالفت با نظرات و عقیده های دیگران پافشاری نماید که این مخالفت گاه آگاهانه و گاه ناآگاهانه صورت می پذیرد.

اصولا لجبازی یک نوع رفتار و واکنش نامطلوب است و از این احساس که فرد فکر می‌ کند در حال شکست خوردن از همسرش می باشد نشأت می‌ گیرد. به همین دلیل فرد گمان می کند که باید قدرت خود را به همسرش و حتی اطرافیان نشان دهد. به همین دلیل مدام موضوع مورد بحث را کش می ‌دهد و تا زمانی که فرد مقابل کوتاه نیاید سر سازگاری با وی نمی گذارد.

علل لجبازی در زندگی زناشویی

معمولاً لجبازی به صورت های مختلفی چون آسیب رساندن به خود و دیگران، ناسزا گفتن، دعوا و فریاد کشیدن، شکستن لوازم خانه و … در فرد بروز می یابد.

روانشناسان معتقدند که علل اصلی بروز رفتار لجبازی در افراد، پایین بودن اعتماد به نفس، عدم داشتن خود باوری و کمبود‌های درونی و خانوادگی می باشد.

علل لجبازی زن و شوهر

با توجه به شناخت موجزی که از لجبازی و فرد لجباز در بالا داده شد به راحتی می توان به این نتیجه رسید که فرد لجباز نه تنها در زندگی شخصی و فردی اش باید با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کند بلکه زندگی اجتماعی اش نیز زیر سوال است. در واقع تنهایی و گوشه نشینی عاقبت بیشتر این گونه افراد می باشد. زیرا معمولا همه انسان ها از فرد لجباز و یک دنده فرار کرده و حاضر به تحمل وی نمی باشند. یقینا این سخن در مورد همسر فرد چند برابر صدق می کند. یعنی هرگز افراد حاضر نیستند که با یک فرد لجباز در زیر یک سقف زندگی کنند. به همین دلیل توجه به وجود یا عدم این خصوصیت اخلاقی در دوران نامزدی و عقد در همسر کاملا لازم و ضروری به نظر می رسد.

روابط زناشویی لجبازی

توجه داشته باشید که دقت در نحوه برخورد و عملکرد فرد مقابل در دوران نامزدی و عقد به راحتی نشان می دهد که وی آدم لجبازی هست یا نه.

خصوصیات و ویژگی های افراد لجباز

افراد لجباز معمولاً در بسیاری از امور با همسرشان سر ناسازگاری دارند و به برخی رفتارها و اعمال اقدام مینمایند که در ذیل به برخی از آنها اشاره می شود:

– این افراد نه تنها هرگز اشتباهات خود را نمی پذیرند بلکه بسیار مصرند که رفتار و عملشان کاملا درست بوده و فرد مقابل (همسرشان) اشتباه کرده است.
مقاومت افراد در برابر حرف و اعمال فرد لجباز برای او بدین معناست که فرد مقابل قصد دشمنی با او دارد. به همین دلیل سعی می کند دشمنی اش را تلافی کرده و او را اذیت نماید

آنها هرگز قادر به تحمل اشتباهات اطرافیان به خصوص همسرشان نبوده و مدام آنها را به خاطر اشتباهاتشان سرزنش و تحقیر می کنند.

– مقاومت افراد در برابر حرف و اعمال فرد لجباز برای او بدین معناست که فرد مقابل قصد دشمنی با او دارد. به همین دلیل سعی می کند دشمنی اش را تلافی کرده و او را اذیت نماید.

افراد لجباز برای اذیت همسرشان اقدام به اعمالی چون زدن حرف ها یا انجام امور و کارهایی که فرد مقابل به آنها حساس بوده و از آنها اذیت می شود، کتک کاری، تحقیر فرد مقابل و … می نمایند.

– لجبازی، زندگی زناشویی را به میدانی تبدیل می کند که هر یک از طرفین به قصد پیروزی در آن به هر قیمتی حتی له کردن فرد مقابل (همسرشان) مبارزه می نمایند.

– همین امور باعث ایجاد کینه و دشمنی میان زن و مرد و تشدید روز افزون آن گردیده و آتش فتنه زندگی زناشویی را روشن و داغتر می گرداند.

مثال لج و لجبازی زن و شوهر

نحوه برخورد با شوهر لجباز و عصبی

خانمی۳۳ساله‌ام. ازهمسرم ۸ سال بزرگترم. در ابتدای ازدواج دوستش داشتم و به او محبت می‌کردم اما بتدریج رفتارهایی نشان داد که سرد شدم. بسیار لجباز و عصبی است کمی هم غرور دارد با توجه به سنش چه کنم که رابطه‌ای خوب با او داشته باشم و همدیگر را درک کنیم .

اول باید جواب این سوال را به خودتان بدهید که چه شد که با او ازدواج کردید؟ یعنی دانستن اینکه در ازدواج با وی چه می‌خواستید مسئله مهمی است .

می‌خواستید مادرش باشید…!

معمولاً یکی از دلایلی که خانم‌ها با پسرهای کم سن وسال‌تر از خود ازدواج می‌کنند، پاسخ گفتن به حس مادرانه‌شان است.

به عبارتی به لحاظ ذهنی شما برای او حکم مادر را دارید و او نقش پسر شما را دارد، بنابراین لجبازی یک پسر در مقابل دستورات یا خواسته‌های مادر امری طبیعی به نظر می‌رسد و لذا موضوع نباید خیلی بغرنج باشد. اما مسئله این است که در عالم واقعیت وی همسر شماست و باید در کار‌ها با شما مشورت کند و از طرفی تامین نیازهای عاطفی و هیجانی شما هم به عهده اوست.

به عبارتی قرار نیست که فقط شما مراعات او را بکنید و فقط شما خود را با رفتارهای او وفق دهید .

لجبازی در روابط زناشویی

رابطه زناشویی یک رابطه متقابل است که در آن هر دو نفر در کنار یکدیگر نیازهای خود را برآورده و در این راستا خدماتی را هم به همدیگر ارائه می‌کنند مثلاً شما انجام امور منزل را به عهده دارید و همسرتان مسئولیت تامین مخارج مالی. لذا او هم به اندازه شما باید نگران این رابطه باشد و برای بهبود آن تلاش کند .

در نتیجه مسئله‌ای که در رابطه شما باید پررنگ شود این است که شما همسر او باشید نه مادرش! اگرچه نگفته‌اید که چند وقت از ازدواجتان می‌گذرد ولی به نظر می‌رسد در این مدت شما بیشتر برای او مادر بوده‌اید تا همسر

لجبازی زناشویی

به خودتان اطمینان داشته باشید

مسئله مهم دیگر اطمینان به خود است. اینکه شما بزرگ‌تر از او هستید می‌تواند جنبه مثبت هم داشته باشد که از همسرتان تجربه بیشتری در مدیریت رابطه‌تان دارید اما این زمانی مثبت می‌شود که شما به خود مطمئن باشید. سعی کنید در ارتباط با او محکم باشید و تا می‌توانید فراموش کنید که بزرگ‌تر از او هستید. تصور کنید اگر هم سن او یا کوچک‌تر بودید چطور رفتار می‌کردید، گهگاهی هم به این شیوه رفتار کنید. خیلی از مردهای بزرگ‌تر از همسر شما هم، هستند که لجباز یا عصبی باشند، پس لجباز بودن ارتباطی به تفاوت سنی ندارد. مرد لجباز مردی است قدرت طلب که می‌خواهد بزرگی خود را اثبات کند. گاهی اجازه دهید همسرتان بزرگ باشد یا نزد بقیه او را بزرگ کنید.

دوست داشتن مشروط، ممنوع

این را هم فراموش نکنید که حتماً نباید همسرتان‌‌ همان فردی باشد که شما انتظار دارید یا دوستش دارید. یعنی همسر شما می‌تواند گاهی لجبازی کند یا عصبانی شود و شما هنوز او را دوست داشته باشید. به عبارتی دوست داشتن را مشروط نکنید.

اما غرور در زندگی زناشویی

غرور از اعتماد به نفس ضعیف و شکننده می‌آید یعنی کسی مغرور است که خودباوری کمی دارد و غرور نوعی سد دفاعی برای حفظ اعتماد به نفس نداشته است. اگر کاری کنید که اعتماد به نفس همسرتان زیر سوال برود، غرورش بیشتر می‌شود.

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار