میز ضد زلزله مدارس هم اختراع شد !+ عکس

دو دانشجوی ایتالیایی میز مدرسه مقاوم در برابر زلزله‌ طراحی کرده اند که علاوه بر ایجاد سرپناه مناسب هنگام وقوع زلزله، می‌تواند به عنوان تونل نجات برای ورود نیروهای امدادی و کمک به دانش‌آموزان گرفتار در زیر آوار نیز استفاده شود.

  میز ضد زلزله مدارس هم اختراع شد !+ عکس

 

 بهترین سرپناه برای دانش‌آموزان در هنگام وقوع زلزله، میزهای مدرسه است؛ اما بیشتر میزهای چوبی در صورت وقوع زلزله‌های مهیب و ریزش آوار، مقاومت چندانی در برابر بتن و فولاد ندارند.
«آرتور بروتو» و «ایدو برونو» دانشجویان ایتالیایی در قالب پروژه نهایی دانشگاهی، میز مقاوم در برابر زلزله را طراحی کردند که در نمایشگاه تجهیزات مدارس در میلان ایتالیا نیز به نمایش گذاشته شده است.
در طراحی میز به سبک و قابل حمل بودن میز توجه شده است تا به راحتی توسط دانش‌آموزان و معلمان در کاربردهای روزمره جابجا شود. در هر چهار گوشه میز بخش‌های تاشو در نظر گرفته شده است که فشار ناشی از ضربه را به جای بخش وسط میز، به اطراف منتقل می‌کند.
در آزمایشات صورت گرفته برای بررسی مقاومت میز، مواد مختلف با وزن‌های متفاوت شامل بتن، آهن و سنگ تا وزن یک هزار کیلوگرم از ارتفاع بر روی میز انداخته شدند.
در تمامی موارد سطح بالای میز خراب شد، اما بخش زیر میز کاملا سالم باقی ماند که فضای کافی برای پناه گرفتن دانش‌آموزان را ایجاد می‌کند؛ این فضای خالی می‌توانند مانند تونل نجات برای ورود نیروهای امدادی و نجات افراد گرفتار نیز استفاده شود.
میز مقاوم در برابر زلزله از مواد ارزان تولید شده و قیمت نهایی این محصول نیز برای مدارس قابل قبول است.
این طرح منتظر ثبت اختراع و تأیید رسمی از سوی دانشگاه پادوآ ایتالیا است تا به مرحله تولید تجاری و عرضه به مدارس سراسر دنیا برسد.

منبع:taknaz

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار