دنیای وب چگونه متحول شد؟

دنیای وب چگونه متحول شد؟

با ظهور اینترنت و وب، کاربرد آن در زندگی عادی مردم روز‌به‌روز بیشتر شد، همین مساله سبب شد تا تولید صفحات وب و وب‌سایت‌ها افزایش یابد.

اما صفحات وب چیست؟

شما به عنوان یک شرکت یا یک فرد نیاز دارید تا دیگران براحتی با شما آشنا شوند، اما این امر در دنیای مجازی و وب چگونه اتفاق می‌افتد؟

داده‌های شما در یکسری صفحات که لزوما نشان‌دهنده اطلاعات است، قرار می‌گیرد و دیگران از طریق اینترنت می‌توانند براحتی به آن دسترسی پیدا کنند.

بگذارید قدری به عقب برگردیم، پس از توسعه‌ شبکه پروتکل‌های آن مانند TCP/IP ـ که سنگ بنای وب امروزی است ـ پروتکل‌های دیگری برای تولید محتوا و دسترسی دیگران به شبکه طراحی و توسعه داده شد که HTTP را سنگ بنای اینترنتی می‌دانند که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید. ‌ اما همان‌طور که از نام HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) پروتکل برای انتقال ابرمتن‌ها استفاده می‌شود، این انتقال ابرمتنی قرار است ساختار شبکه اینترنت را پوشش دهد و به صورت چندخطی باشد (یا حتی صفحه‌ای) یا برقراری ارتباطی بین نود‌های یک شبکه قرار بگیرد.

یکی از محتویاتی که در HTTP استفاده می‌شود HTML یا زبان نشانه‌گذاری ابرمتن‌هاست، اما منظور از ابرمتن چیست؟
تا پیش از این، متون در رایانه به صورت متن‌های خام و بدون هیچ ساختار خاصی وجود داشت که به آنها اصطلاحا Plain Text گفته می‌شد (یا Raw Text متن خام)، پس نیاز بود که این متون یک ساختار پیچیده‌تری به خود بگیرند تا بیننده‌ها را به خواندن کل متن ترغیب کند. مهم‌ترین نکته در تولید این متون زیبایی و ساختارمندبودن آن است، یعنی کاربر بتواند همان چیزی را که پیش از این در مجلات و روزنامه‌ها می‌دید، در دنیای رایانه نیز ببیند.

HTML تمام نیاز‌ها برای تولید این متون را برآورده می‌کرد، اما این اطلاعات باید به‌گونه‌ای در رایانه نمایش داده می‌شد. بعد از این بود که بحث مرورگر‌های اینترنتی مطرح شد. مرورگرها برنامه‌ای هستند که قابلیت دسترسی به سایت‌ها از طریق پروتکل HTTP را دارند و می‌توانند متون HTML را بدرستی و با ظاهری زیبا به نمایش بگذارند.

اما ساختار متون HTML به چه صورت است؟ همان‌طور که از اسم آن برمی‌آید یک زبان نشانه‌گذاری است؛ یعنی شما بخش‌هایی از متون خود را باید نشانه‌گذاری کنید تا بتوانید براحتی به آن دسترسی داشته باشید؛ اما این نشانه‌گذاری چگونه انجام می‌گیرد؟

شما با tag(برچسب)های مشخص که در ساختار HTML‌ تعریف شده‌ است، متون خود را نشانه‌گذاری می‌کنید تا هنگام نمایش، مفسری که قرار است این ساختار متنی را با نمای ظاهری نمایش دهد، براحتی بتواند با استفاده از این برچسب‌ها متن خروجی شما را تولید کند و به شما نشان دهد.

اما این برچسب‌ها به چه صورت هستند؟
برچسب‌ها یک ساختار کلی دارند به صورت «tag [attributes]»content«/tag» . در بخش attributes شما یکسری خصوصیات برای برچسب خود مشخص می‌کنید؛ برای مثال «a»«/a» یک anchor برای صفحه شما به‌وجود می‌آورد که شما از طریق آن می‌توانید به بخشی از صفحه موردنظر یا یک صفحه دیگر ارجاع داده شوید، این برچسب یک صفت به نام href دارند که مشخص می‌کند این برچسب قرار است شما را به کجا ارجاع دهد و content متن یا محتوایی بوده که قرار است به کاربر نمایش داده شود؛ برای مثال

«a‌href=”https://sarzade.com”/»sarzade«/a»

این برچسب بعد از تفسیر توسط مفسرهای HTML به صورت یک متن که عبارت sarzade نوشته شده‌ است، نمایش داده می‌شود و شما با کلیک‌کردن به آن، به سایت اصلی سرزده ارجاع داده می‌شوید.

اما این متون هنوز به آن ایده‌آلی که مدنظر است، نرسیده‌ و فقط صرفا یک متن خام است. اینجاست که CSSبه کمک شما می‌آید و این متن خام بدون ظاهر را به یک متن با ساختاری زیبا تبدیل می‌کند، طوری که شما به عنوان خواننده بتوانید ساعت‌ها وقت بگذارید و از خواندن لذت ببرید.

CSS چیست؟
CSS یا Cascade Style Sheet همان‌طور که از اسمش پیداست یک استایل است که صورت آبشاری را به یک صفحه اختصاص می‌دهد. در CSS دست شما باز است و براحتی می‌توانید یک متن خام با ظاهری ساده را به یک متن قوی با ظاهری زیبا تبدیل کنید.
منبع:jamejamonline.ir

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار