زناشویی با حال

zanashoie

 

آقایون و خانوم‌های باحال بخوانند

بعضی از آقایون خیلی ”آقا“ هستند!!! غروب‌ها از سر کار یک راست میان خونه. سر کار به مادر و آبجی کوچیکشون تلفن نمی‌زنند! چون به قوم و خویش حتماً باید همراه با عیال تلفن کرد که همه از شنیدن صدای هم خوشحال شوند! این آقایون کاملاً آقا، وقتی‌که خانوم بهشون خبر می‌ده قراره بروند مهمونی منزل اقوام خانوم حسابی خوشحال می‌شن و از این پیشنهاد استقبال می‌کنند. وقتی هم که قراره مهمون به منزلشون بیاد، در کمال سخاوت بهترین میوه و شیرینی‌ای که در توانشون هست طبق سفارشات خانوم، خریداری می‌کنند و اگر حتی تا دو سه بار دیگر هم تا آخر شب خانوم یادش بیفتد که یکی دو قلم از چیزهائی را که احتیاج داشته فراموش کرده، بدون هیچ شکایتی مسیر منزل تا سوپرمارکت یا میوه‌فروشی رو می‌روند و برمی‌گردند. توی منزل این آقای به تما معنا هیچ شیری چکه نمی‌کند و هیچ لامپ سوخته‌ای وجود ندارد. این آقای گل البته یادش نمی‌رود که حتماً بهترین چیزهائی را که می‌تواند برای روز تولد خانوم یا روز زن تهیه کند و قطعاً حداقل سالی یک‌بار سفر با خانم و بچه‌ها هم جزء برنامه‌های این زندگی خوب هست و…
بعضی آقایون، خیلی ”باحال“ هستند! این آقایون ”باحال“ یک‌زمانی هر شب با خانوم توی رستوران‌ها هستند و هر روز در پی یک تفریح تازه. یک‌زمانی هم اصلاً درآمد ندارند و از صبح تا شب ور دل خانم با تلفن همراه خاموش، جلوی تلویزیون نشستند و احتمالاً ماه رابا فروش یکی دو سکه طلای سر عقد یا… می‌گذرانند چون این آقایان باحال که ذاتاً ”باحال“ هستند، معمولاً اهل پشت میز نشینی و حقوق با کسر مالیات و بازنشستگی و بیمه گرفتن و به‌طور کلی این کارهای یکنواخت نیستند و ترجیح می‌دهند برای خودشان کار کنند که خوب کار هم گاهی هست و گاهی نیست و یا اصلاً حالش نیست!
تلفن آقای باحال در بیشتر روز مشغوله و فایل پیام‌های کوتاهش هم پر از لطیفه‌های خنده‌دار. آقای باحال ممکنه برای تولد خانومش فقط یک ترانه هدیه دهد! یا حتی ممکنه اصلاً آن‌روز کاملاً از یادش برود چون درست همان روز اتفاق باحال‌تری رخ داده بود. آقای باحال ممکنه چند سالی بگذره و اصلاً پولی نداشته باشه تا خانم را تا جاده چالوس هم ببرد. اما اگر یکهو شنیدید آقای باحال و خانواده به ترکیه، دبی یا حتی دورتر از آن‌هم رفتند و برگشتند تعجب نکنید چون باحالی آقای باحال به همینه.
بعضی خانوم‌ها خیلی خانومند! این خانم‌های هنرمند هیچ‌وقت یادشون نمی‌ره که در فصل تابستون یخچالشون پر از شیشه‌های مربای توت‌فرنگی و آلبالو و انجیره یا پائیز و زمستون ترشی و شور و مربای به و پوست پرتقال درست می‌کنند. البته گهگاهی هم خدا پدر هویج را بیامرزه! که تمام سال حی و حاضره و اگر ذخیره مرباجات منزل به پایان رسید هویج‌های رنده شده خوش‌رنگ توی قابلمه میون شهد و شکر بالا و پائین می‌پرند. به‌نظر این خانم‌های به معنای واقعی، آب‌لیمو رب و حتی ماست فقط خونگی‌اش خوبه و معلوم نیست این کارخونه‌ها چه آت و آشغالی را به اسم این‌ها توی این شیشه‌ها و قوطی‌ها می‌ریزند و تحول مردم می‌دهند. خانوم خانوم‌ها هیچ‌وقت برای خودش چیز زیادی نمی‌خواد، اول بچه‌ها! این را یادتون نره، خواهش می‌کنم بینی‌تون رو هم با وارد شدن به منزل خانوم خانه و مواجه شدن با منظره میز ناهارخوری سراسر پوشیده از نعناع یا شویدهائی که در حال خشک شدن هستند جمع نکنید بلکه همه این‌ها جای تحسین و ستایش دارد. بگذریم از پس‌اندازهای همیشگی این بانوان دوراندیش که همیشه در موقع نیاز به داد آقا می‌رسه و خیلی چیزهای دیگه…
بعضی از خانوم‌ها واقعاً باحالند! شیک‌پوش و آراسته‌اند. موهاشون عین جعبه مدادرنگی بچه‌ها در قد و رنگ تنوع داره، چون هیچ‌وقت تحمل یکنواختی و شلختگی رو ندارند! خانوم باحال دوست‌های خوبی داره. گهگاهی به‌طور اتفاقی، البته فقط به‌طور اتفاقی، وقتی دارید از پشت شیشه کافی‌شاپ‌ها رد می‌شید چندتائی از اون‌ها را اون‌جا می‌بینید.خانوم باحال منتظر نمی‌شه تا آقاش اونو برای مسافرت ببره. برای دیدن مراسم گلابگیری کاشان هم که شده! چند تا خانوم باحال دیگه قطعاً یک برنامه‌ای برای خودشان می‌گذارند. چون به‌هر حال اگر غیر از این باشه آقا باید جواب مبتلا شدن خانوم به بیماری ”افسردگی“ را حتماً بدهد. به هر شکل این مهمه که خانوم باحال اون‌قدر باحاله که نمی‌شه کاملاً تعریفش کرد چون اگر همه چیز قابل پیش‌بینی بود که دیگه باحال نبود.
حالا اگر خدا بخواهد و به میمنت و مبارکی صیغه عقد بین اون ”آقا“ و ”خانوم“ جاری بشه، که خوب ”زندگی شیرین می‌شود“. اگر هم گاهی خانوم یا آقای باحال یا هر دو، یک‌جوری پرشون به پر هم بگیره و حتی اگر سر و صدائی به پا کنند و چند تا از سرویس‌های جهیزیه خانوم را هم تو سر هم ناقص کنند، باز هم خودشون بلدند چطور از پس هم بر بیان چون بالاخره خیلی باحالند!

حالا، عرضم به حضورتون همه این‌هائی که گفتیم وصف حال خوب‌هاش بود. وای به حال آقا بده و خانوم ناسازگاره، آقا بی‌مسئولیته و خانوم بی‌خیاله، آقا خسیسه و خانوم لجبازه، … که دیگر کارشون به ناکجاآباد می‌کشه! 

منبع:www.bata.ir

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار