حاملگی ناخواسته + سقط جنین

بارداری ناخواسته دوران عقد,بارداری ناخواسته,بارداری ناخواسته + سقط

حاملگی ناخواسته + سقط جنین

بارداری ناخواسته

حاملگی های ناخواسته یکی از مشکلات بهداشتی و اجتمــاعـــــی می باشد، به طوری که هر ساله حدود ۲۰۰ میلیون حاملگی در سراسر جهان روی می دهد که تقریبا یک سوم آنها ناخواسته است.از این تعداد حدود ۵۰ میلیون مورد از حاملگی های ناخواسته منجر به سقط می شود که ۲۰ میلیون از این سقط ها غیر بهداشتی و خطرناک است.

۱۳ درصد کل مرگ مادران به دلیل عوارض حاملگی در سراسر جهان به علت سقـــط غیرایمـــــن روی می دهد.وسالانه صدها هزار معلولیت و ناتوانی برای مادران که از خطر مرگ نجـــات یافته اند پیش می آید.در کشور ما نیز علی رغم دسترسی آسان به مسایل پیشگیری از حاملگی هر ساله دهها هزار حاملگـــی ناخواسته اتفــاق می افتد.

دلایل حاملگی ناخواسته

حاملگی های ناخواسته به دلایل مختلف پیش می آیند ولی علت عمـده آن عدم استفاده از وسایل پیشگیری و یا مصرف نادرست و شکست این روش هاست.انتظارات اجتماعی و فشارهایی که تعیین کننده نیاز زنان است موجب می شود زنان نتوانند به تنهایی از حاملگی های ناخواسته جلوگیری کنند.

تحریم های  اجتماعی، نابرابری بین حقوق اجتماعی زن و مرد، مخالفت همسران، عدم دسترسی به روش های متنوع پیشگیری از بارداری، استفاده کم مردان از وسایل پیشگیری از حاملگی موجبات عدم امکان استفاده صحیح از وسایـل پیشگیری را فراهم می کند.

برنامه ریزی ناکافی، کم رنگ بودن نقش مشاوره؛ گاهی سبب می شود که روش های توصیه شده با شرایط فرد سازگاری نداشته و موجب عدم استفاده از روش ها گردد.

بارداری ناخواسته

با توجه به اهمیت بهداشتی حاملگی های ناخواسته نکات زیر باید مـــــــورد توجه برنامه ریزان و ارایه دهندگان خدمات تنظیم خانواده قرار گیرد:

روش طبیعی از جمله روش هایی است که به خصوص در شهرها بسیار رایج بوده و در مجموع حدود ۱۸ درصد از زوج ها برای جلوگیری از حاملگی از این روش استفاده می کنند، لازم است با مشاوره و راهنمایی این خیلی سخت است که بفهمیم آمار دقیق بارداری های ناخواسته کشور چقدر است زیرا اولا دسترسی به همه افرادی که بارداری ناخواسته داشتند سخت است و ما نمی توانیم از آنها بپرسیم آیا این بارداری اتفاق افتاده، خواسته بوده یا ناخواسته؟! (برخی از آنها با سقط، به بارداری خاتمه داده اند.)….

دلایل حاملگی ناخواسته

علاوه بر این به دلیل فرهنگ ما به ویژه هرچه از ماه های بارداری می گذرد، مادران و خانواده ها سعی می کنند بارداری را خواسته تلقی کرده و آن را بپذیرند. مهم ترین مساله ای که به ما کمک کند تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم دانستن دلیل های به وجود آمدن بارداری های ناخواسته است . معمولا دلایل ذیل علل اصلی بارداری ناخواسته می باشند:

• دلایل مربوط به روش جلوگیری
• دلایل مربوط به افراد استفاده کننده
• دلایل مربوط به شوهر
• دلایل مربوط به هزینه

مردم ما با وارد دانستن برخی ایرادها به روش های پیشگیری از بارداری سعی می کنند آن روش را مطرود اعلام کنند. مثلا می گویند قرص سرطان می آورد، اعصابم را به هم می ریزد، با آی یودی دچار عفونت می شوم و… اگر دلیل اصلی در این مورد باشد به راحتی می توان با افزایش اطلاعات مردم این مشکل را حل کرده و باورهای غلط را از ذهن آنها پاک کرد.

اگر استفاده کننده از روش اطلاعات نداشته باشد معمولا روش را درست استفاده نمی کند. بعضی ها می گویند چون در روز خاصی از سیکل قاعدگی ام هستم احتمال باردار شدن وجود ندارد و برای همین هیچ روشی لازم نیست.بعضی از آقایان استفاده از روش مردانه را نمی پسندند و عنوان می کنند که لذت جنسی یا سیکل جنسی آنها دچار اختلال می شود.

عوارض حاملگی ناخواسته

در واقع عدم جلوگیری از زایمان‌های مکرر و بدون برنامه‌ریزی، بدون تردید علاوه بر مادران، مرگ و میر و آسیب‌های وارده به کودکان را نیز افزایش می‌دهد  تحقیقات نشان می‌دهد که حاملگی ناخواستـه با افزایش سقط جنین غیر بهداشتـی، زایمـان زودرس، وزن کـم موقـع تولـد همـراه است .زنان مبتلا به این بحران , به علت داشتن احساسات و عواطف ناخوشایند طی دوران بارداری , در معرض بروز علائم فشار خون و خطر افزایش بروز سقط جنین ,زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن در مقایسه با زنان دارای حاملگی خواسته قرار می گیرند.

همچنین از مراجعه به مراکز بهداشتی جهت دریافت خدمات مورد نیاز جهت پی گیری سلامت خود و جنین , کوتاهی نموده و موجب خطرات بالقوه نظیر افزایش فشار خون حاملگی , دیابت و غیره می شوند که ممکن است تهدیدی جدی برای سلامت مادر و جنین به حساب آیند که به موقع  شناسایی و پیشگیری نشوند. در کشور ما سالیانه هشتادهزار مورد از پانصد هزار مورد حاملگی ناخواسته به سقط جنین منجر می گردد, به عبارت دیگر روزانه ۲۲۱ مورد سقط عمدی اتفاق می افتد .

بارداری ناخواسته و سقط جنین

علاوه بر این عوارض دیگری مانند کم خونی به علت خونریزی, افزایش احتمال سقط در بارداری های بعدی و عوارض روانی و عفونی ایجاد می کند به طور معمول رنجی که مادر در طی وضع حمل بر اثر حاملگی ناخواسته تحمل می کند بسیار سخت است واین افسردگی وناراحتی اثر بدی برروی جنین خواهد گذاشت.حاملگیهای ناخواسته علاوه بر اثرات شخصی اثرات اجتماعی زیادی خواهند داشت وآن شامل افزایش جمعیت واثرات نامناسبی که روی فراهم کردن تسهیلات کافی برای این جمعیت اضافی است می باشد. افزایش جمعیت بدون برنامه ریزی باعث اختلال در برنامه های مختلف جهانی خواهد شد.

بارداری ناخواسته و سقط جنین

حاملگیهای ناخواسته مراقبتهای دوران بارداری را هم تحت تاثیر خود قرار خواهد دادوبا کاهش مراقبتهاسطح مشکلات وآمارآنهابه شدت بالاخواهدرفت وجان مادروجنین راتحت تاثیر خود قرارخواهدداد. عوامل مختلف سنی,جنسی,تحصیلات ومحل زندگی والدین میتوانند عوامل موثری درحاملگیهای ناخواسته باشند.پس بهتر است با کار روی این موضوع مهم قبل ازبیشتر شدن عوارض آن جلوی این عامل گرفته شود.

حاملگی ناخواسته و سقط جنین

کشورهای مختلف با فرهنگ سازی وترویج روشهای جلوگیری از بارداری وبالا بردن اطلاعات مردمی درمورد عوارض حاملگیهای ناخواسته واستفاده بیشتر از لوازم جلوگیری از بارداری که احتمال حامله شدن در آنها کمترباشد میتواند راههای پیشگیری از چنین مشکلی باشند ‌استفاده صحیح زوج ها از وسایل پیشگیری از حاملگی که از اهمیت خاصــــی برخوردار می باشد.بالا بردن سطح آگاهی و مهارت کارکنان بهداشتی در زمینه راهنمایی و مشاوره صحیح با زوج ها.

بهبود درصد استفاده کنندگان از روش های پیشگیری به منظور:

۱ ـ افزایــش پوشش روش هایی که فرد مصرف کننده در آن دخالت ندارند، مثل روش های توبکتومی، وازکتومی،آمپولهای تزریقی و دستگاه داخل رحمی
۲ ـ کاهــش مصــرف روش هایی که با دخالت فرد مصرف کننده میزان شکست آن افزایش می یابد، مانند انواع قرص ها
۳ ـ کاهش مصـــرف روش هایی که شکست بالایی دارند، مثل کاندوم و روش طبیعی.

توجــــه خاص به خانم های ۱۵ تا ۴۹ ساله ای که دارای یکی از شرایط ذیل باشند و تشویق آنان جهت استفاده از روش های پیشگیری از حاملگی:
الف-  خانم های ۱۵ تا ۴۹ ساله همسرداری که حاملگی اخیرشان ناخواسته بوده و قبل از حاملگی اخیر از هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نکرده بودند.
ب-خانم های ۱۵ تا ۴۹ ساله همسرداری که در حال حاضر فرزند نمی خواهند و علی رغم این مسأله از هیچ روش پیشگیری استفــــاده نمی کنند.

بدین ترتیب می توان امیدوار بود که با آموزش های وسیع و همه جانبه، به خصوص آموزش کارکنان شاغل در برنامه و توجه خاص به مسأله مشاوره، کیفیت برنامه ها اصلاح شود تا هم استقبال و اعتماد مردم به برنامه تنظیم خانواده افزایش یابد و هم میزان های باروری کشوری بهبود پذیرد. نکته پایانی این که به دلیل جوان بودن جمعیت بایستی همواره نگران بالا رفتن موالید کشور در سال های آینده باشیم و باید با در نظر گرفتن شؤون فرهنگی ، مسایل مربوط به جمعیت و روش های تنظیم خانواده به سطوح مدارس و قبل از ازدواج آموزش داده شود تا این نگرانی کاهش یابد.

حاملگی ناخواسته و سقط جنین

بارداری‌های ناخواسته مخصوصاً در شرایط خاص، مانند حاملگی قبل از ازدواج، در فرهنگ ما عواقب بسیار خطرناکی برای مادر دارد. آیا در این موارد انصاف است که از مادر بخواهیم که کودک خود را به‌بهای از بین بردن آبرو و حیثیت خود و خانواده نگاه دارد؟

حاملگی یک پیشامد غیر مترقبه نیست! حاملگی یک واقعیت بیولوژیکی است که در نتیجۀ آمیزش دو فرد از جنس مخالف پدید می‌آید حال چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج! در نتیجۀ آن جنینی به‌وجود می‌آید که انسان است و به همان اندازه که مادر حق حیات و زندگی دارد او نیز از نعمت و موهبت زیستن برخوردار است. الفاظی مانند “حرام‌زاده” یا “کودک نامشروع”، ذره‌ای از ارزشی که خدا به این انسان از بدو پیدایش او داده کم نمی‌کند.

سقط جنین بارداری ناخواسته

آیا در این موارد و یا حتی در طول ازدواج، بارداری ناخواسته به هر دلیلی که باشد، مجوز درستی برای سقط جنین است؟ اگر شما کودک دو ساله و حتی نوزادی را در کنار خیابان ببینید که پدر و مادرش او را رها کرده‌اند آیا به‌صرف این‌که ناخواسته است او را از بین می‌برید؟ البته که نه! انسانیت و مروّت به ما حکم می‌کند که حداقل، سرپناهی برای او پیدا کنیم و وی را به حال خود رها نکنیم چرا که در درجۀ اول می‌دانیم که او انسان است و در درجۀ دوم به‌خاطر آسیب‌پذیری وی وجدان به ما حکم می‌کند که از او محافظت کنیم. ممکن است جنین برای مادر و پدر خود ناخواسته باشد اما آیا این موضوع ارزش و ماهیت انسانی او را کم می‌کند؟

در مواردی مانند بارداری‌های قبل از ازدواج، سقط جنین می‌تواند مشکلی را مخفی کند اما هرگز نمی‌تواند آن را رفع کند. این طرز فکر ریاکارانه سبب می‌شود که حفظ آبرو و احترام، حتی اگر ظاهری و دروغین باشد بر انسانیت و شفقت چیره شود و این ضربه‌ای بزرگ بر اخلاقیات جامعه است. پرواضح است که تلاش جامعه باید معطوف به آموزش صحیح به جوانان از اوایل دوران بلوغ در مورد مسائل جنسی، و تعلیم جدی در مورد حقایق تلخ سقط جنین باشد تا سرپوش گذاشتن به این معضل، با بهای سقط جنین! مادر ترزا می‌گوید: «چه فقری بزرگتر از اینکه تصمیم بگیریم که کودکی باید بمیرد تا من آنطور که می‌خواهم زندگی کنم.»

برای زنی که قبل از تعهد ازدواج حامله شده است آیا درست‌تر نیست که یک اشتباه یا گناه را با اشتباهی دیگر و به بهای جان مظلومی سرپوش نگذارد؟ زنانی که با توجه به همۀ مخالفت‌ها و شرم و خجالت ناشی از این عمل تصمیم می‌گیرند که یا با نگهداری و یا با سپردن کودک خود به فرزندخواندگی دیگری، او را قربانی آبرو و حیثیت خود نکنند، بدون شک از احترام ویژه‌ای برخوردارند.

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار