طرز پخت ژیگو فرانسوی

آرشیو : خوراک

ژیگو فرانسوی

مواد لازم غدای ژیگو فرانسوی

برای ۱۰ تا ۱۲ نفر

ران گوسفند ۱ عدد (در حدود ۲ کیلو گرم)
سیر یک بوته
نعناع و ترخان یک دسته کوچک
روغن مایع ۱۰۰ گرم
سبزیجات پخته شده (هویج خرد شده ، لوبیای سفید پخته شده ، نخود سبز ، لوبیای سبز پخته شده) هر کدام یک لیوان
کره ۱۰۰ گرم
نمک و فلفل به قدر کافی

 

طرز تهیه غذا ی ژیگو فرانسوی

ابتدا استخوان های انتهای ران و استخوان سر ماهیچه را قطع می کنیم . میتوانیم از فروشنده ی گوشت بخواهید که آن را آماده کند ، سپس گوشت را می شوئیم ،بعد از آن خشک می کنیم . در سطح گوشت  با کارد سوراخ های عمیقی ایجاد می نمائیم و پرهای سیر را پوست کنده در آن عمقا فرو می نمائیم. روغن مایع را در قابلمه مناسبی می ریزیم . ظرف را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا روغن داغ شود .

ران را در قابلمه می گذاریم ، در آن را می بندیم ، گاهی آن را زیر و رو می نمائیم تا آب گوشت کاملا کشیده شود و دو طرف گوشت سرخ گردد . نکته حساس در طبخ ژیگو آن است که گوشت نباید به شکل گوشت آبپز درآید. بعد از سرخ شدن کم کم از کنار ظرف آب در آن می ریزیم . چند حبه سیر و نعناع و ترخان را بدون خرد کردن کنار ظرف ژیگو می ریزیم ، می گذاریم ژیگو پخته شود .

ما ایرانی ها معمولا گوشت را کاملا پخته دوست داریم ، ولی طبخ ژیگوی صحیح در آن است که کاملا خون دار مصرف شود و به شکل کباب پخته گردد. البته نوع گوشت باید مطلوب باشد ، یعنی با کمتر پخته شدن قابل استفاده باشد. در هر حال وقتی گوشت آماده شد ، باید کمی آب که در حقیقت سس گوشت است داشته باشد. دسته سبزیجات را از ظرف خارج می نمائیم . کره را روی سبزیجات پخته می ریزیم ، می گذاریم آب شود و جذب سبزیجات گردد. ژیگو را در دیس قرار می دهیم . چند حلقه از آن را می بریم ، کنار قطعه درسته می گذاریم . سبزیجات پخته شده را اطراف ژیگو می ریزیم و سس را روی آن می دهیم.

گردآوری : گروه آشپزی سرزده
منبع:groohashpazi.blogfa.com

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار