بهداشت ناخن ها

آرشیو : بیماری زنان

بهداشت ناخن ها

 

بهداشت در ناخن های دست یک از مهمترین بهداشت ها می باشد و دقت بسیار زیادی باید نسبت به بهاشت ناخن ها داشت در همین راستا در این مقاله تصمیم داریم به بهداشت ناخن ها ی دست شما بپردازیم پس تا اینتهای این مطلب با سرزده همراه باشید.

یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه جویدن ناخن موجب انتقال میکروب ها از دهان به ناخن و برعکس می شود گفت: این عادت ممکن است به پوست اطراف ناخن صدمه زده، موجب ورود و گسترش عفونت به پوست اطراف ناخن شود.
 
دکتر حسین طباطبایی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه  علوم پزشکی تهران با اشاره به نقش مهم ناخن در انجام وظایف انگشتان دست و پا گفت: مشکلات ناخن مانع از برداشتن اجسام کوچک توسط انگشتان شده راه رفتن را مختل می کند و حتی لامسه را تحت شعاع قرار می دهد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات ناخن در بزرگسالان شیوع بیشتری دارد گفت: این عارضه به علت آسیب پذیر شدن ناخن ها در برابر عفونت های میکروبی و قارچی، افزایش ضخامت ناخن با افزایش سن، بروز مشکلات در گردش خون مویرگی بستر ناخن و استفاده ی مداوم از داروها است.

عضو هیات علمی دانشگاه  علوم پزشکی تهران با بیان اینکه جویدن ناخن مشکلی شایع در کودکان و نوجوانان است گفت: با افزایش سن،  این عادت به عنوان نشانه ای از هیجان و اضطراب در میان جوانان و بالغین تلقی می شود.

وی با تاکید بر اینکه جویدن ناخن موجب انتقال میکروب ها از دهان به ناخن و برعکس می شود یادآور شد: این عادت ممکن است به پوست اطراف ناخن صدمه زده، موجب ورود و گسترش عفونت به پوست اطراف ناخن شود.

وی در ادامه یادآور شد: استفاده از لاک ها یا مواد بدمزه ای که به ناخن زده می شود موجب رهایی از این عادت می شود، در غیر اینصورت متخصص پوست و مو می تواند درمان هایی را توصیه کند.

دکتر طباطبایی با تاکید بر اینکه بسیاری از مشکلات ناخن ناشی از کمبود مراقبت از ناخن ها است گفت: آموزش رعایت بهداشت ناخن ها از کودکی نقش موثری در حفظ سلامت و بهداشت ناخن ها دارد.

وی گفت: ناخن ها باید پس از شستن کاملا خشک شود تا مانع از تجمع باکتری ها شود.

وی همچنین افزود: در مواردی که کوتاه کردن ناخن پا به علت ضخامت دشوار باشد، باید پاها را در آب نمک نیم گرم که حاوی ۲ لیتر آب و یک قاشق چایخوری نمک است به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار داده و سپس کرم اوره ۱۰ درصد بر روی ناخن مالیده این کار به طور مداوم تکرار شود.

وی گفت: ناخن ها را باید صاف کوتاه کرده تنها اندکی از گوشه های آن گرفته شود تا حداکثر استحکام را داشته باشند، استفاده از سوهان ناخن نرم موجب می شود ناخن ظاهری زیبا و یکنواخت داشته باشد.

وی تصریح کرد: در مواردی که ناخن به علت فرورفتن در گوشت دچار عفونت می شود حتما باید با مراجعه به پزشک متخصص پوست اقدامات درمانی انجام شود.

 دکتر طباطبایی در پایان خاطر نشان کرد: از بکار بردن انواع مواد شیمیایی، لاک ناخن و ناخن مصنوعی باید حتی الامکان اجتناب ورزید.

 

منبع » ایسنا

گردآوری » سلامت

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار