۷ مـیــوه ورزش

sports-fruit

همه ما شنیده ایم که ورزش کردن خوب است و بیشترمان هم دوست داریم ورزش کنیم اما ورزش نمیکنیم و  علت اصلی مان برای ورزش نکردن هم کمبود وقت است…

 

با این حال، اگر بدانیم یک برنامه ورزشی منظم چه فواید شگفت انگیزی دارد شاید با هزاران بهانه انجام دادن آن را به تعویق نیندازیم. اگر ورزش را به مثابه یک درخت فرض کنیم، روی شاخه های این درخت ۷ نوع میوه میروید. این ۷ میوه در واقع، مهمترین فوایدی هستند که با یک برنامه ورزشی منظم به دست خواهید آورد.

 

۱.خوش اخلاقی

 

تا حالا شده بعد از یک روز کاری سخت و پر از استرس وقتی کارهایتان به خوبی پیش نمیرود عصبانی شوید و با افرادی که در اطرافتان هستند با کج خلقی رفتار کنید؟ شاید خودتان هم نخواهید که عصبانی شوید اما کاری از دستتان برنیاید و کنترل از دستتان خارج شود. انجام پیاده روی به مدت نیم ساعت میتواند شما را کاملا آرام و حتی خوش خلق کند. ورزش، مواد شیمیایی موجود در مغز را که با احساس شادی و شادابی ارتباط دارند، فعال کرده و فرد احساس آرامش میکند. پس سعی کنید قبل از انجام کارهای روزانه مخصوصا اگر کارتان پراسترس است کمی ورزش کنید. ورزش منظم میتواند در شما احساس بهتری ایجاد کرده و اعتماد به نفس را در شما بالا ببرد. حتی ورزش افسردگی و اضطراب را هم در شما به حداقل ممکن می رساند.

 

۲.بیمار نشدن

 

اگر نگران هستید که بیمار شوید، بیماری قلبی گرفتارتان کند یا اینکه دچار پوکی استخوان و به دنبال آن شکستگی شوید به طور منظم ورزش کنید. انجام ورزش منظم به ما کمک میکند نه تنها از بیمارشدنمان جلوگیری کنیم بلکه بهتر بتوانیم بعضی بیماریها را کنترل کنیم ازجمله وقتی به فشارخون بالا مبتلا هستیم. جالب است بدانید عادت کردن به ورزش باعث کنترل چربی خون شده و از ابتلا به دیابت نوع دوم جلوگیری کرده و احتمال بروز پوکی استخوان و حتی برخی از سرطانها را کاهش میدهد.

 

۳.تناسب اندام

 

اگر میخواهید وزنتان را کم کنید یا میخواهید وزن خود را در حد ایده آل نگه دارید باید ورزش کنید. ورزش باعث میشود که کالری بیشتری بسوزانید و بهتر وزن خود را کنترل کنید. برای چاق نشدن لازم نیست وقت زیادی برای ورزش کردن بگذاریم فقط کافی است به جای استفاده از آسانسور از پله بالا و پایین بروید. ناهار کمتر بخورید و زمانی را به قدم زدن اختصاص دهید. تلویزیون را خاموش کنید و به جای دیدن برنامه هایی که به شما ارتباطی ندارد، با قدم زدن کمی کالری بسوزانید.

 

۴.تقویت عضلات

 

تا حالا شده وقتی به خرید میروید بعد از بلند کردن وسایلتان نفس نفس بزنید؟ یا وقتی میخواهید از سر بالایی خیابان عبور کنید چند بار مجبور شوید بایستید و نفس تازه کنید؟ این برای آن است که ورزش نمیکنید چون ورزش کردن تنفس شما را آسانتر میکند. ورزش کردن باعث میشود اکسیژن و مواد مغذی بهتر به بافتهای بدن برسند. در واقع این عادت موجب تقویت دستگاه قلبی ـ عروقی شما میشود و جریان خون به قلب و عروق خونی عملکرد بهتر این ارگان را به همراه خواهد داشت.

 

۵.خواب آرام

 

اگر با به خواب رفتن مشکل دارید یا خواب خوبی ندارید و بعد از خوابیدن هم خستگیتان درنمی رود، ورزش کنید. انجام ورزش و فعالیتهای جسمی در طول روز میتواند باعث بهتر شدن خواب شبانه شود حتی ورزش کلید بهتر خوابیدن است. ورزش کردن باعث میشود که ما سریعتر بتوانیم بخوابیم و حتی خواب عمیقتری داشته باشیم و بعد از خواب هم با احساس خوبی بیدار شویم. یادتان نرود که به طور طبیعی باید ۵ تا ۶ ساعت بعد از انجام ورزش بخوابید.

 

۶.بهبود روابط زناشویی

 

اگر فردی هستید که در روابط زناشویی مشکل دارید یا فکر میکنید دیگر برای همسر خود جذابیت ندارید و شکل بدنتان از حالت زیبایش خارج شده میتوانید با ورزش کردن از زندگی با همسرتان لذت ببرید. ورزش منظم سبب میشود شما ظاهری جذابتر داشته باشید حتی روی روابط جنسی شما تاثیر مثبت دارد و احساس رضایت جنسی ایجاد میکند. تحقیقات نشان میدهد مردانی که به طور منظم ورزش میکنند احتمال کمتری دارد تا دچار اختلالات نعوظی شوند مخصوصا وقتی سنشان بالا میرود.

 

۷.تفریح دسته جمعی

 

اگر نمیدانید تعطیلات آخر هفته تان را چگونه بگذرانید به این توصیه ما گوش کنید. با همه اعضای خانواده مخصوصا بچه هایتان، دسته جمعی برای پیاده روی به پارک یا به کوهنوردی بروید. حالا که فصل تابستان است میتوانید عصرها پیاده وری را انتخاب کنید و یا در حیاط خانه به دو گروه تقسیم شوید و فوتبال یا هر بازی دسته جمعی دیگر را انجام دهید. ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید و سبب شود که شما بخندید. این ورزشها نه تنها موجب حفظ سلامت شما میشوند بلکه حس دوستی را میان شما افزایش میدهند.

منبع: مایوکلینیک

گردآوری : گروه ورزشی سرزده

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار