نردبان عمر برای رسیدن به آرزوهایتان

قبل از هرچیز نگاهی به کارنامه سالی که گذشت بیندازید. تمام افت و خیزهای خود را در آن ثبت کنید. در اهدافی که داشتید چه پیشرفتی داشته‌اید؟ چقدر از هدف دور شده‌اید و سرگرم مسائل دور از هدف شده‌اید؟ آیا برنامه‌ریزی داشته‌اید یا با جریان روزگار پیش رفته‌اید؟

بهار، تابستان، پاییز، زمستان… زهره و احمد با هم ازدواج کردند؛ بهار، تابستان، پاییز، زمستان… آنها کار کردند، بچه‌دار شدند و بچه‌هایشان بزرگ شدند؛ بهار، تابستان، پاییز، زمستان… بچه‌ها ازدواج کردند و بچه‌دار شدند و آنها دیگر کار نکردند و در خانه تنها ماندند…

بهار، تابستان، پاییز، زمستان… وقتی زهره و احمد به آخر خط رسیده بودند به پشت سرشان نگاه کردند و باخود گفتند چقدر دچار روزمرگی شدیم و چه کارها که نکردیم و در حسرتش ماندیم، اما زمان از دست رفته بود و برگ زندگی آنها ورق خورد.

چنان‌که برگ‌های تقویم ورق می‌خورد روزها، ماه‌ها، سال‌ها و دهه‌ها تمام می‌شود و یک روز ماهم مثل زهره و احمد و هزاران انسان دیگری که در دام روزمرگی‌ها می‌افتند به خود می‌آییم و می‌بینیم که عمر رفته است و ما به خیلی از اهدافمان نرسیده‌ایم. امسال که گذشت اما چه می‌توان کرد که زندگی‌مان چون نقشه‌ای باشد که درست و هدفمند پیش‌روی‌مان گسترده می‌شود. چه کنیم تا بدون‌این‌که به چپ و راست و از این شاخه به آن شاخه بپریم با قدرت، بهترین اهداف را دنبال کنیم؟

 

بهار، تابستان، پاییز، زمستان... زهره و احمد با هم ازدواج کردند؛ بهار، تابستان، پاییز، زمستان... آنها کار کردند، بچه‌دار شدند و بچه‌هایشان بزرگ شدند؛ بهار، تابستان، پاییز، زمستان... بچه‌ها ازدواج کردند و بچه‌دار شدند و آنها دیگر کار نکردند و در خانه تنها ماندند...     بهار، تابستان، پاییز، زمستان... وقتی زهره و احمد به آخر خط رسیده بودند به پشت سرشان نگاه کردند و باخود گفتند چقدر دچار روزمرگی شدیم و چه کارها که نکردیم و در حسرتش ماندیم، اما زمان از دست رفته بود و برگ زندگی آنها ورق خورد.     چنان‌که برگ‌های تقویم ورق می‌خورد روزها، ماه‌ها، سال‌ها و دهه‌ها تمام می‌شود و یک روز ماهم مثل زهره و احمد و هزاران انسان دیگری که در دام روزمرگی‌ها می‌افتند به خود می‌آییم و می‌بینیم که عمر رفته است و ما به خیلی از اهدافمان نرسیده‌ایم. امسال که گذشت اما چه می‌توان کرد که زندگی‌مان چون نقشه‌ای باشد که درست و هدفمند پیش‌روی‌مان گسترده می‌شود. چه کنیم تا بدون‌این‌که به چپ و راست و از این شاخه به آن شاخه بپریم با قدرت، بهترین اهداف را دنبال کنیم؟

 

کارنامه خود را بررسی کنید

قبل از هرچیز نگاهی به کارنامه سالی که گذشت بیندازید. تمام افت و خیزهای خود را در آن ثبت کنید. در اهدافی که داشتید چه پیشرفتی داشته‌اید؟ چقدر از هدف دور شده‌اید و سرگرم مسائل دور از هدف شده‌اید؟ آیا برنامه‌ریزی داشته‌اید یا با جریان روزگار پیش رفته‌اید؟

مجموعه‌ای از موفقیت‌ها، شکست‌ها، چالش‌ها و موانع و مشکلات خود را به همراه آرزوهای عمل نشده و کارهای نیمه‌تمام بنویسید و به همه این کارنامه سالانه خود نمره بدهید.آنگاه فهرست کارهایی را که باید انجام بشود و باقی‌مانده تهیه و سعی کنید برای بقیه عمر خود هدفگذاری کرده و برنامه‌ریزی کنید.

فرض کنید شما مالک قلمرویی به نام زندگی هستید. قرار است به مدت نامعلومی در این قلمرو حکومت کنید و باید برای ارتقای آن دست‌کم تا ۵۰ سال آینده برنامه‌ریزی داشته باشید.

اگر زندگی شما هدفمند پیش برود هرگز دچار ناامیدی و سرخوردگی نمی‌شوید.

هدفگذاری برای زندگی

هدف باید در شما میل و انگیزه ایجاد کند ضمن این‌که لازم است شما به این‌که هدفتان ممکن و قابل دسترسی است ایمان داشته باشید و برای رسیدن به آن مأیوس نشوید. هدفتان در زندگی چیست و می‌خواهید در پایان عمر دقیقا چه چیزهایی داشته باشید. آن را با دقت ترسیم کنید.

محمود ناصری که اکنون ۲۴ سال دارد در این مورد می‌گوید: من پسر مجردی هستم که رسیدن به شغل مهندسی برایم از قبل برنامه‌ریزی شده بود، اما حالا می‌خواهم خودم برنامه‌ریزی کنم.

او می‌گوید: «می‌خواهم در پنجاه سالگی به اوج شکوفایی در حرفه خود یعنی مهندسی معماری رسیده باشم. دوست دارم در این رشته استاد و سرآمد شوم.

می‌خواهم در این سن شاهد ازدواج اولین فرزندم باشم، یعنی خانواده تشکیل داده باشم و فرزندانم بزرگ شده باشند. همسر و خانواده‌ای موفق، آرام و آرامش‌بخش داشته باشم و سطح رفاهی بیش از متوسط داشته باشم.

می‌خواهم انسانی باشم که آنقدر درآمد دارد که می‌تواند برای نیازمندان شغل ایجاد کند، کارهای خیر انجام دهد و از خود نام نیک به جای گذارد.»

شما هم حتما درزندگی ایده‌آل‌هایی دارید. شما نیز باید مثل محمود خیلی دقیق آنچه از زندگی می‌خواهید برای خود ترسیم کنید.

اگر شما بدانید که چه می‌خواهید، انگیزه کافی در شما ایجاد می‌شود. برای رسیدن به هدفتان زمان تعیین کنید و سرعت خود در رسیدن به اهداف تعیین شده را پایش کنید. این کار به شما فرصت می‌دهد تا نتیجه کار خود را ببینید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد برای اهداف بزرگ‌تر تلاش و برنامه‌ریزی کنید.

بزرگ فکر کنید، اما تمام راه رسیدن به هدف بزرگ‌تان را در قالب اهداف کوچک‌تر با جزئیات برنامه‌ریزی کنید.

یک هدف خوب باید اندکی شما را مضطرب کرده و بسیار مشتاق و هیجان‌زده کند. هدف باید چیزی باشد که شما بشدت خواهان آن هستید. هر چه میل و آرزوی شما بیشتر باشد شما قدرتمندانه‌تر به سوی آن گام برمی‌دارید.

گام بردارید

اجازه ندهید موانع و شکست‌های کوچک و افکار منفی دیگران روی شما اثرگذار باشد. هرگاه با مانع یا ناکامی روبه‌رو شدید راه‌های دیگر را امتحان کنید؛ اگر دوری راه شما را نگران می‌کند، نیاز نیست پیوسته نوک قله را نگاه کنید. سالی یکبار برای این کار کافی است. نگاه شما در هر سال باید به آن هدف کوچک‌تری که برای آن سال برنامه‌ریزی کرده‌اید، باشد.

برنامه زندگی

اولویت‌های خود را به قید شماره مشخص کنید: مثلا: ۱ ـ کار، ۲ ـ ازدواج، ۳ـ ادامه تحصیل و… .

آنگاه برای هرکدام از این موارد اهداف بلندمدت خود را تعیین کنید.

مثلا برنامه این است که تا ده سال دیگر خود صاحب یک شرکت بزرگ باشید و قدرت مالی مناسبی برای تامین معاش خانواده داشته باشید و… حتی میزان پس‌انداز خود را می‌توانید مشخص کنید.

حالا سخت‌ترین بخش کار :

تعیین کنید چه کارهایی باید انجام دهید، چه مهارت‌هایی کسب کنید و چه تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید که هر سال که می‌گذرد به هدفتان نزدیک‌تر شوید.

این کار تمام انرژی و تلاش شما را متمرکز و هدفمند می‌کند و سبب می‌شود محکم قدم بردارید.

حالا از همه اینها یک برنامه مدون ترسیم کنید که سال‌های آینده در آن ترسیم و کارهای اصلی که باید انجام شود نیز درآن درج شده است. سپس هر کاری طبق برنامه زمانبندی پیش رفت جلوی آن تیک بزنید و هر هدفی که به هر دلیلی تغییر کرد آن را با هدف دیگری جایگزین کنید و برنامه خاص آن را در کنارش بنویسید.سعی کنید این نمودار جلوی دیدتان باشد تا بتوانید وضع موجود و چشم‌انداز خود را بررسی کنید.

ضرور‌ت‌های اولیه

انتخاب امور مهم زندگی و برنامه‌ریزی برای آنها کار مشکلی است. این کارها نیاز به فکر و اندیشه دقیق و قدرت تصمیم‌گیری دارد و هم چنین نیازمند آگاهی به این امر است که چه معیار و محکی را برای انتخاب کارهای مقدم خود در نظر می‌گیریم.

وقتی فهرست کارها را تنظیم کردید ببینید کارهایی که بیشترین اهمیت را در حال حاضر برای شما دارند، کدامند و کار را از مهم‌ترها شروع کنید و در صورت کمبود وقت کم اهمیت‌تر‌ها را به بعد موکول کنید.

امیدواریم سال آینده با کمک این برنامه یک پله روی نردبان ترقی خود بالا رفته باشید.

منبع :jamejamonline.ir

برچسب ها

مطالب پیشنهادی سرزده به شما

دیدگاه ها

۰
آموزش ثبت تصویر دیدگاه در گراواتار